1. S nárastom až 2,39 percenta sa japonský akciový benchmark, Nikkei 225 dostal nad hranicu 10 000 bodov, čo je prvýkrát od apríla tohto roku.
Experti poukazujú na novú vládu, ktorá sa spoločne s centrálnou bankou Bank of Japan rozhodla bojovať proti deflácii.
Nový japonský premiér Shinzo Abe vyzýva, aby centrálna banka zdvojnásobila svoj inflačný cieľ na 2 percentá.
2. Pokutu vo výške približne 1,4 mld. švajčiarskych frankov musí zaplatiť najväčšia švajčiarska veľkobanka UBS po tom, čo ju americké, britské a švajčiarske regulačné úrady obvinili z manipulovania globálnych úrokových sadzieb.
Za podvod prostredníctvom kartelovej dohody by malo byť postihnutých viacero bánk. Švajčiarska veľkobanka musí zaplatiť až trojnásobok pokuty, ktorá bola pridelená banke Barclays v lete tohto roka, a to v objeme 290 mil. libier.
3. Japonský export v novembri opäť klesal, keď sa medziročne znížil o viac ako štyri percentá. Popri oslabenom dopyte v krajinách eurozóny sa pod zhoršené vývozy podpísal aj bojkot japonských tovarov čínskymi spotrebiteľmi.
Vývoz do Číny poklesol o viac ako 14 %. Japonská mena – jen oslabila na najnižšiu úroveň od augusta minulého roka.
4. Španielsko je opäť sužované štrajkami. Tamojším obyvateľom nevonia prísna úsporná politika konzervatívnej vlády premiéra Mariana Rajoya. Rok po jeho nástupe do úradu sa ekonomická situácia Španielov vôbec nezlepšila. Hospodárstvo je v recesií, nezamestnanosť vzrástla na viac ako 25 % a cieľ rozpočtového deficitu sa nedarí naplniť. Profesori demonštrujú svoje prednášky, nemocniční lekári štrajkujú a proti novým poplatkom sa búria advokáti či sudcovia.
5. Grécko profituje z novej pomoci od medzinárodných veriteľov. Ratingová agentúra Standard & Poor tejto vysokozadlženej krajine navýšila rating o 6 známok.
Miesto hodnotenia „čiastočné úverové zlyhanie“ sa teraz Gréci tešia zo známky B-/B.
Navyše, agentúra Grékom pridelila stabilný výhľad. Inštitúcia svoj krok zdôvodňuje tým, že menová únia je odhodlaná udržať Grécko v eurozóne.
6. Spoločná európska mena sa v stredu ráno vyšplhala na úroveň 1,3255 dolárov, čo je najvyššia hodnota od mája.
Experti to zdôvodňujú pokrokom v riešení rozpočtového sporu v USA či zlepšenou atmosférou v eurozóne.
S optimizmom a miernymi ziskmi začali obchodovanie aj európske akcie.