Buffett investorom: odpredaj Applu, strach z AI a príležitosti v Kanade

Berkshire meeting

Na začiatku mesiaca sa v Omahe opäť konalo tradičné stretnutie akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway na čele s legendárnym investorom Warrenom Buffettom. Tomuto stretnutiu sa tiež neformálne hovorí „Woodstock pre kapitalistov“ a tento rok bolo plné Buffettových zaujímavých názorov na svet a investovanie. Čo Veštec z Omahy, ako sa Buffettovi obvykle prezýva, predpovedal tentoraz?

Buffett predáva Apple

Pravdepodobne najzaujímavejším momentom celého stretnutia bola informácia o predaji približne 13 % akcií spoločnosti Apple. Na jednej strane to vyzerá ako pomerne výrazné zníženie pozície, ale na druhej strane Apple tvoril zhruba polovicu investičného portfólia Berkshire, čo je pre Berkshire historicky naozaj veľký extrém. Po znížení pozície by však Apple mal stále tvoriť zhruba 43-44% portfólia a stále je jednoznačne najväčšou pozíciou. Druhá je Bank of America s 10% a tretia American Express s 8,2%. Na stretnutí akcionárov Buffett naznačil, že za predajom stoja daňové dôvody, pretože má z akcií vysoký zisk a očakáva, že v budúcnosti dôjde k zvýšeniu dane zo zisku kvôli rastúcemu deficitu v USA. Podľa Buffetta je tiež veľmi pravdepodobné, že najväčšia pozícia zostane spoločnosti Apple a dodal, že Apple je podľa neho ešte lepší podnik ako American Express a Coca-Cola. Kompletný základ v portfóliu sa dozvieme v polovici tohto týždňa.

Znamená rekordné množstvo hotovosti, že Buffett očakáva krízu?

Veľká debata sa vedie aj o stave hotovosti po odpredaji spomínaných akcií spoločnosti Apple. Objem hotovosti spoločnosti Berkshire totiž vzrástol na 189 miliárd dolárov a podľa Buffetta sa na konci súčasného štvrťroka bude pravdepodobne pohybovať okolo 200 miliárd dolárov. V absolútnom vyjadrení ide o rekord, ale nemalo by sa zabúdať, že spolu s objemom hotovosti rastie aj veľkosť spoločnosti a hodnota aktív. Pokiaľ sa pozrieme na vývoj hotovosti, trhovej kapitalizácie a aktív za posledných 20 rokov, zistíme, že objem hotovosti rastie približne rovnakým tempom ako ostatné dva údaje. V tomto kontexte teda nejde o príliš extrémnu hodnotu. Spoločnosť chce mať vždy niekoľko desiatok miliárd USD ako rezervu a taktiež potrebuje mať niekoľko desiatok miliárd kvôli svojim poisťovacím operáciám. Hotovosť Berkshire samozrejme tiež neleží len tak a firma ju má zainvestovanú v krátkodobých dlhopisoch s výnosom okolo 5 % ročne. Len v poslednom štvrťroku Berkshire týmto spôsobom zarobila zhruba 2 miliardy dolárov, takže Buffet pekne využíva obdobie prudkého rastu úrokových sadzieb.

Ak aj Vy chcete využiť úročenie hotovosti pri aktuálnych úrokových sadzbách, XTB teraz úročí nezainvestované vklady až 5% pre USD a 4,2% pre EUR. Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk/urocenie-hotovosti

Umelá inteligencia je rovnako nebezpečná ako jadrové zbrane

Ďalším zaujímavým výrokom je, že podľa Buffetta môže byť umelá inteligencia rovnako riziková ako jadrové zbrane. Podvody s umelou inteligenciou môžu byť ďalším veľkým rastovým odvetvím, ktoré môže byť veľmi nebezpečné. Buffett dodal, že o AI vo všeobecnosti nič nevie, ale pred časom videl, ako táto technológia bola schopná vygenerovať jeho samotného. Buffett uviedol niekoľko príkladov, ako by vďaka AI mohlo dochádzať aj k finančným podvodom – napríklad replikácia rodinných príslušníkov, ktorí žiadajú príbuzných o peniaze, alebo žiadosť známeho, že potrebuje peniaze na operáciu po autonehode. Buffett hovorí, že sme džina vypustili z fľaše, keď sme vyvinuli jadrové zbrane, a tento džin v poslednej dobe robí hrozné veci a nikto nevie, ako ho dostať do fľaše späť. Umelá inteligencia sa mu v tomto ohľade začína podobať.

Spoločnosť Berkshire hľadá príležitosti aj v Kanade

Dlhodobo je veľkou témou aj veľkosť Berkshire a jej investičné príležitosti. Spoločnosť je totiž taká obrovská a má toľko hotovosti, že je veľmi ťažké nájsť zaujímavú investičnú príležitosť, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť výkonnosť Berkshire. Buffett dlhodobo vyhlasuje, že nevidí veľa príležitostí a už vôbec nie mimo USA. Poslednou veľkou stávkou boli investície v Japonsku a teraz Buffett hovorí, že vidí potenciál aj v Kanade. Tamojšia ekonomika síce nie je taká veľká ako americká, ale podľa jeho slov funguje veľmi dobre a Berkshire sa v súčasnej dobe obzerá po jednej kanadskej spoločnosti. Buffett však nespresnil, o akú spoločnosť ide.

Jerome Powell a Fed robia svoju prácu dobre

Prebehla aj diskusia o súčasnom stave menovej politiky USA a predsedovi Fedu Jerome Powellovi. Buffett Powella počas stretnutia akcionárov pochválil a označil ho nielen za dobrého, ale aj veľmi múdreho človeka. Dodal však, že Fed potrebuje pomoc zákonodarcov, aby sa mu podarilo skrotiť rastúci deficit USA, ktorému by mal venovať viac pozornosti. Buffett tak zrejme nepriamo naznačil, že kroky, ktoré Fed podniká, sú správne a k fungovaniu Fedu sa vyjadril už v minulosti. V roku 2020 po príchode pandémie začala na trhoch panika a akcie klesali, čo bola pre Buffetta historicky dobrá príležitosť, ale Fed vtedy podľa neho konal rýchlo a dobre a akcie sa zotavili, aj keď dodal, že nepoznáme dlhodobé dôsledky takýchto krokov. Každopádne sa zdá, že Buffett Powellovu prácu z dlhodobého hľadiska oceňuje.

Viac informácií nájdete aj vo videu Tomáša Vranku na YouTube kanáli XTB: https://youtu.be/WG1nIm-uFSo

S viac ako pätnásťročnými skúsenosťami je XTB jedným z najväčších burzovo obchodovaných brokerov na FX a CFD na svete.
Zdieľať
rm stock Komentáre