Európske akcie v stredu posilnili, pričom nemecký akciový index DAX 30 dosiahol nové historické maximum. Impulzom bol vládou schválený balík daňových úľav pre firmy v celkovom objeme 46 miliárd eur, ktorý má podporiť oživenie najväčšej ekonomiky eurozóny.
Nemecký kabinet odsúhlasil tento stimulačný balík s platnosťou od roku 2025 do roku 2029. Cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť nemeckých spoločností a podporiť ich investičnú aktivitu v čase, keď sú ekonomické vyhliadky v regióne stále neisté. Najnovšie údaje totiž ukazujú, že podnikateľská aktivita v eurozóne sa v máji takmer nezmenila a nemecký sektor služieb zaznamenal najprudší pokles za viac ako dva roky.
Celoeurópsky index STOXX 600 v čase písania tohto článku pridáva 0,44 %. Nemecký akciový index DAX 30 aktuálne pridáva 0,63 %, pričom počas obchodnej seansy vzrástol o viac ako 1 % na rekordných 24 346 bodov.
Akcie ťažia aj z očakávaní, že Európska centrálna banka (ECB) bude ďalej uvoľňovať svoju menovú politiku. Miera inflácie v máji prekvapivo klesla pod inflačný cieľ ECB, čo otvára cestu pre ďalšie znižovanie sadzieb.
Trhy však zostávajú obozretné pre globálne obchodné riziká. Spojené štáty v stredu zdvojnásobili clá na dovoz ocele a hliníka a v hre sú aj rokovania medzi USA a Čínou, ktoré by mali pokračovať v priebehu týždňa s cieľom zmierniť pretrvávajúce obchodné napätie.
Európsky index STOXX 600 od začiatku apríla posilnil o takmer 16 %, najmä vďaka pozastaveniu viacerých recipročných ciel a uzavretiu obchodnej dohody so Spojeným kráľovstvom. „Keď Trump stiahol svoje nadmerné clá, trhy si povedali, že v tejto fáze je známy najhorší scenár – je síce nepriaznivý, ale neznamená recesiu,“ uviedol Viresh Kanabar, makro stratég pre alokáciu aktív v spoločnosti Macro Hive.
Z pohľadu jednotlivých spoločností zaznamenali výrazné pohyby akcie Airbus SE. Aktuálne pridávajú 3 % po tom, čo agentúra Bloomberg informovala o plánoch čínskych aeroliniek objednať stovky lietadiel už v priebehu budúceho mesiaca. Výrazne sa darilo aj akciám francúzskeho výrobcu alkoholu Rémy Cointreau, ktoré vzrástli o 6 % po vyjadreniach generálneho riaditeľa, že „to najhoršie už máme za sebou“. Spoločnosť zároveň oznámila, že sa vzdáva ambicióznych cieľov rastu tržieb do roku 2030.
Naopak, akcie britského diskontného reťazca B&M odpisujú už viac ako 11 % po zverejnení slabších než očakávaných ročných výsledkov, pričom spoločnosť upozornila na nižší dopyt zo strany britských spotrebiteľov.
Investori teraz upierajú pozornosť na štvrtkové zasadnutie ECB, od ktorého sa všeobecne očakáva zníženie základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov. Trhy zároveň čakajú aj na piatkovú správu z trhu práce v USA, ktorá by mohla naznačiť ďalší vývoj v menovej politike Federálneho rezervného systému.
Zdroje: reuters.com; tagesschau.de