História hovorí, že dolár po zvýšení sadzieb oslabí

História hovorí, že dolár po zvýšení sadzieb oslabí

Finančné trhy sa zhodujú v tom, že FED zvýši úrokové sadzby už tento týždeň. Tento krok by mal potom vystreliť americký dolár do nových výšin, čím sa priblíži k parite s eurom. Paritu sme naposledy videli v roku 2000, keď praskla IT bublina.

Avšak existuje dobrý dôvod byť k tomuto očakávaniu skeptický. Dolár býva totiž na vrchole tradične v deň prvého zvýšenia úrokových sadzieb. Bolo tomu tak v priebehu piatich, z posledných šiestich, cyklov zvýšenia úrokových sadzieb. Sila dolára sa zdá byť nepriamo úmerná smeru pohybu úrokovej sadzby Fedu.

Graf nižšie zobrazuje historické tendencie:

historicke-tendencie

Čo vysvetľuje tento zdanlivo nelogický trend?

Zmätok je spôsobený tým, že dolár je v postavení svetovej rezervnej meny. V obehu mimo USA je viac dolárov ako v samotných Spojených štátoch. FED preto zvýšením úrokových mier znižuje potenciálny ekonomický rast pre zvyšok sveta. Aby sme sa tomu vyhli, musí dolár v záujme obnovenie rovnováhy oslabiť. Cena peňazí pôjde hore, zatiaľ čo náklady na výmenu peňazí klesnú. Vytvorí sa tým nový rovnovážny bod.

Svet je závislý na amerických dolároch v miere, akú sme nikdy nevideli. Nazval by som to “primitívnou ekonomikou”, inak povedané, model v ktorom zo silného dolára nikto neťaží. Ani Európska centrálna banka, alebo Európa ako celok.

Globálne je 70 percent všetkých devízových rezerv držaných v dolároch. V tejto mene je vedných aj 60 až 70 percent všetkých dlhopisov vydaných od rokov 2007/2008. Rovnako i väčšina komodít sa obchoduje v dolároch. Platí to vlastne pre väčšinu aktív, záväzkov a peňažných tokov.

Pre túto závislosť svetovej ekonomiky na americkej mene sa posilňovaním dolára  znižuje cena komodít, nižšie ceny komodít zase oslabujú rozvíjajúce sa trhy a export krajín vyvážajúcich energetické komodity, čím sa zníži ich dovoz (export z USA a Európy). To v konečnom dôsledku znižuje objem investícií do amerických aktív.

Zisky Číny a jednotlivých krajín vyvážajúcich energetické komodity sa totiž masívne investujú v spojených štátoch a čiastočne v Európe. Akademické štúdie ukazujú, že tieto kroky hrajú dôležitú úlohu v udržiavaní globálnej úrokovej sadzby na úrovni až o 100 bázických bodov nižšie, ako v prípade nedodržiavania vyššie uvedeného scenára. Takže súčasná úroková miera je o jeden percentuálny bod nižšia, než by tomu bolo bez uvedeného roztápania peňazí, z Blízkeho východu, Nórska a Číny.

Zaujímavosťou zvyšovania sadzieb v tomto roku je, že cena peňazí sa už od chvíle, keď sme sa v júni a júli 2014 dostali na dno súčasnej sadzby centrálnej banky, zvýšila o viac ako 100 bázických bodov. Hodnota nekvalitných dlhopisov totiž vzrástla o 700 bázických bodov.

Medzitým výnos pri dlhopisoch najnižšieho investičného stupňa BBA vzrástol o sto bázických bodov, teda o jedno percento výnosu. Znamená to, že cena peňazí začala stúpať už 18 mesiacov predtým, ako FED začne pravdepodobne po prvýkrát konať. To spôsobilo súčasný stav silného dolára. Za posledné tri roky došlo k veľkému “margin call” na dlh denominovaný v dolároch, čo v prvom rade najviac postihlo ekonomiky závislé na dolári.

Silný dolár znižuje rast, ceny komodít a zvyšuje náklady na splácanie 57 biliónov dolárov, ktoré sú napožičiavané po celom svete od doby začiatku finančnej krízy.

Od začiatku krízy sme dosiahli len malý ekonomický rast. A aj ten bol prevažne financovaný dlhom. Dôvodom je nízka produktivita a málo inovácií v kombinácii s globálnym poklesom demografie. V tejto súvislosti je dôležité pochopiť dva kľúčové faktory, ktoré určujú ekonomický rast: demografický trend a produktivita.

Smerom k nule

Reakcia sveta na výrazné ekonomické spomalenie a oslabenie dôvery spotrebiteľov bolo zníženie úrokových mier s cieľom vytvoriť „lacné peniaze“. Avšak problémom je, že lacné peniaze spôsobujú nesprávne rozdelenie zdrojov, a nezdravú štruktúru stimulov nezohľadňujúcu investície a produktivitu.

Nachádzame sa v čase, kedy Federálny rezervný systém začína proces normalizácie menovej politiky. Normalizácia sa realizuje prostredníctvom kľúčových úrokových sadzieb Fedu.

Mnohí tvrdia, že trh zvládne zvýšenie sadzieb ľahko. Pôjde pravdepodobne v priebehu roka o zvýšenie len o 25 alebo 75 bázických bodov. Avšak dovoľte mi vysloviť hlasné obavy.

Pracujem na trhoch od roku 1989. Počas svojej kariéry som zažil len tri nárasty sadzieb Federálneho rezervného systému. Až 70 či 80 percent všetkých obchodníkov finančných centier po celom svete však nebolo nikdy svedkami zvýšenia sadzieb. Nie som si preto príliš istý, že zvýšenie sadzieb pôjde tak ľahko, ako mnohí komentátori a centrálne banky vyhlasujú.

Je ale potrebné mať na pamäti historické dáta, ktoré nám hovoria o inverznej korelácii dolára. Ja osobne teda budem postupovať podľa predpokladu, že dolár dosiahne svoj vrchol v decembri a následne dáva toľko potrebný impulz svetovej ekonomike.

Ďalším zaujímavým faktom na margo Fedu a zvyšovania sadzieb je, že aktívami s najväčšími očakávanými výnosmi sú komodity a rozvíjajúce sa trhy!

vynosnost-fed-trieda-aktiv

Ak by sa história slabšieho dolára náhodou neopakovala, bude určite nasledovať globálna recesia, nižšie ceny komodít, deflácia a ďalší „margin call“.

Avšak obeťou už v tomto prípade nebudú len rozvíjajúce sa trhy, ale celá svetová ekonomika. Vitajte v primitívnej ekonomike. Tam, kde si nikto nemôže dovoliť silnejší dolár. Ani Európa.

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
bitcoin-mena
Bitcoin pokoril hranicu 1000 USD
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
china-shanghai
10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2017
ookaf0dklazvjhshwqodpocdph3qjhzy
Trhy už absorbovali Renziho rezignáciu
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch