O investovanie sa zaujíma viac žien než kedykoľvek predtým

investovanie

Záujem žien o investovanie prudko rastie, pričom sa očakáva, že tento trend bude pokračovať. Ako vyplýva z údajov Boston Consulting Group, majetok žien porastie v nasledujúcom období celosvetovo až o 5 biliónov dolárov ročne, pričom najväčší nárast sa očakáva v Európe. Majetok žien by sa mal na starom kontinente do roku 2030 zvyšovať ročne o 8,1 % v porovnaní s 2,7 % u mužov. Tvrdí to štúdia McKinsey. Európske investorky by tak mali do 2030 ovládať až 45 % globálnych aktív.

Počet investorov z radov žien prudko stúpa od začiatku pandémie. Trend potvrdzuje aj Saxo Bank. „Až tretina našich nových klientov sú ženy, a to najmä vo veku 31-50 rokov,“ hovorí Jessica Amir, trhová strategička banky.

Pri investovaní je kľúčové konať, keďže inflácia je stále lepkavá a zostáva na historických maximách. „Pre investorov je dôležité mať dlhodobejší investičný plán. S vyváženým investičným portfóliom je dobrá šanca, že investor v 10 ročnom horizonte prekoná trh a bude čeliť menšej cenovej volatilite,“ hovorí trhová strategička Saxo Bank. Dodáva, že výskumy naznačujú, že firmy so ženami vo vedení môžu dosahovať lepšie výsledky.

Štúdia od S&P Global ukázala, že firmy s generálnymi riaditeľkami na čele zaznamenali 20 % nárast ceny akcií danej firmy do dvoch rokov po ich vymenovaní. Spoločnosti s vyšším zastúpením žien vo svojich predstavenstvách zaznamenali aj lepšiu dlhodobú výkonnosť. Napríklad firma BHP má päť žien v predstavenstve a päť ďalších žien vo vedení. „Akcie BHP vzrástli za päť rokov až o 76 %. Ďalšou spoločnosťou v tematickom investičnom koši Saxo Women in Leadership je spoločnosť Lululemon, ktorá má vo svojom predstavenstve šesť žien vrátane Marthy Morfitt, predsedníčky predstavenstva. Akcie Lululemon za päť rokov vzrástli o 295 %, kým americký benchmarkový index, S&P500 získal 54 % a Dow Jones so zastúpením 30 najväčších amerických firiem vzrástol za toto obdobie o 38 %,“ dodáva odborníčka Saxo Bank.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
Komentáre