6 vecí, o ktorých by ste dnes mali vedieť!

0

1. Medzinárodný menový fond (MMF) prostredníctvom svojej správy vyzýva Európu, aby vynaložila väčšie úsilie na stabilizáciu svojho finančného systému. Ako MMF uvádza, aj keď Európa spravila v tomto smere významný pokrok, musí toho urobiť ešte viac, nakoľko problémy v eurozóne pretrvávajú. MMF tvrdí, že finančné inštitúcie Európy sú aj naďalej citlivé na krízové časy.

2. Po tom, čo americký prezident Barack Obama nevylúčil vojnový zásah v Iráne, sa v piatok cena ropy vybrala nahor. Konflikt, ktorý súvisí s jadrovým programom Iránu, môže narušiť dodávky ropy, čo následne tlačí na rast cien. Ropa Brent vzrástla o 0,60 % na 110 dolárov/barel, ropa WTI o 0,42 % na 93,87 dolárov barel.

3. Vzhľadom na nedávne záťažové testy (tzv. stress testy) dostali americké veľkobanky JP Morgan a Goldman Sachs od Federálneho rezervného systému (FED) žltú kartu.

Ide o to, že tieto finančné domy majú zhruba 6 mesiacov na to, aby zlepšili svoje kapitálové plány, čo má viesť k väčšej opatrnosti v prípade krízového obdobia. JP Morgan má okrem výkričníka od FEDu na krku aj čerstvé obvinenia od amerického senátu, ktoré súvisia s veľkým podvodom (viac o tomto škandále už zajtra).

4. Portugalsko zrejme dostane viac času na presadenie svojich úsporných cieľov. Ako dnes uviedol predseda Európskej komisie, José Manuel Barroso, deficit v max. výške 3 % ročného ekonomického výkonu by sa na Lisabon mal vzťahovať až od roku 2015.

Konečné slovo budú mať až ministri financií eurozóny (tzv. euroskupina), ktorí majú rozhodnúť, či Portugalsko, ktoré v roku 2011 čerpalo pomoc z eurovalu, dostane na splnenie fiškálneho cieľu viac priestoru.

Beppe Grillo
Beppe Grillo  – vpravo (wikimedia)

5. Taliansko, ktoré je tri týždne po parlamentných voľbách, aj naďalej trápi politický chaos. Zrejme najväčšou prekážkou k vytvoreniu dohody je strana bývalého komika Beppe Grilla (na snímke vpravo) – Hnutie piatich hviezd. Práve tá odmieta spojenectvo s akoukoľvek tradičnou politickou stranou a jednoducho chce byť v opozícií. Predpokladá sa, že budúci štvrtok by mohlo dôjsť k rokovaniam o zostavení vlády s talianskym prezidentom.

6. Ministri financií eurozóny dnes večer rokovali o medzinárodnej pomoci pre Cyprus. Ako naznačujú prvé informácie, rýchla dohoda je nepravdepodobná, nakoľko ešte existovalo niekoľko nezodpovedaných individuálnych otázok. V súčasnosti sa diskutuje o finančnej injekcii v objeme 10 -13 mld. eur. Ako sme vás včera informovali, šéf euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem priznal, že z pôvodne plánovanej sumy 17 miliárd eur sa veľa zoškrtalo.

Chceš dostávať súhrn dňa na e-mail? Prihlás sa!

Foto: wikimedia