Harmonic Trading: Užitočný nástroj pre traderov a investorov

Úspešné tradovanie a dlhodobé investovanie vo svete finančných trhov si často vyžaduje kombináciu technickej analýzy, rozpoznávania vzorov a disciplinovaného rozhodovania. Harmonic trading strategy je metóda, ktorá kombinuje všetky tieto prvky s cieľom identifikovať potenciálne body obratu na trhu. Tento štýl obchodovania však zatiaľ nie je medzi širokou verejnosťou rozšírený. Práve z tohto dôvodu spoločnosť XTB v spolupráci s profesionálnym obchodníkom Partikom Klemparom pripravila trojdielny videokurz pre všetkých, ktorí majú záujem začať s touto stratégiou. V tomto úvodnom článku si povieme, čo to vlastne harmonické obchodovanie je a ako môže byť prospešné pre bežných obchodníkov alebo investorov.

Čo je to Harmonic trading?

Harmonické obchodovanie je forma technickej analýzy, ktorá sa snaží identifikovať špecifické cenové vzory na základe Fibonacciho úrovní. Tento koncept vychádza z presvedčenia, že finančné trhy sa pohybujú v prirodzených geometrických vzoroch, ktoré sa v priebehu času opakujú. Tieto úrovne, ako napríklad 0,618 a 0,786, sú odvodené od Fibonacciho postupnosti a predpokladá sa, že majú na finančných trhoch značný význam. Hoci sa takýto predpoklad môže zdať absurdný, v minulosti sa ukázalo, že Fibonacciho postupnosť sa vyskytuje v mnohých odvetviach a jej príklady možno nájsť aj v prírode.

Fibonacciho úrovne v prírode Zdroj: stock.adobe.com

Na finančných trhoch sa harmonické vzory zvyčajne skladajú zo série cenových výkyvov a delia sa na niekoľko známych vzorov – medzi najčastejšie používané patria Butterfly alebo Cypher. Obchodníci využívajú tieto vzory na predpovedanie potenciálnych bodov obratu na trhu, čo im pomáha presnejšie identifikovať miesta vstupu a výstupu.

Ako využívať Harmonic trading v praxi?

Niektorí obchodníci sa tejto stratégii vyhýbajú z obavy, že ide o príliš zložitú disciplínu. Na efektívne využívanie harmonických vzorov však stačí dodržiavať len štyri hlavné kroky:

  1. Identifikácia vzoru: Prvým krokom je identifikácia konkrétneho harmonického vzoru, ktorý sa vytvára na cenovom grafe. Historicky sa táto časť považuje za jednu z najťažších v celom procese. Pre netrénované oko môže byť identifikácia harmonického obrazca problematická. Dnes však majú obchodníci možnosť používať špecializovaný softvér alebo grafické platformy, ktoré tieto vzory automaticky rozpoznávajú, čím šetria čas a znižujú pravdepodobnosť ľudskej chyby.
  2. Meranie Fibonacciho pomerov: Po rozpoznaní vzoru obchodníci merajú pohyby cien pomocou Fibonacciho koeficientov. Tieto úrovne fungujú ako potenciálne zóny, v ktorých sa cenové pohyby pravdepodobne zastavia alebo obrátia.
  3. Potvrdenie pomocou ďalších ukazovateľov: Na zvýšenie spoľahlivosti harmonického obrazca ho obchodníci často kombinujú s ďalšími technickými ukazovateľmi, ako sú kĺzavé priemery, RSI (index relatívnej sily) alebo MACD (kĺzavý priemer konvergencie divergencie). Tento potvrdzovací proces pomáha minimalizovať falošné signály a zvyšuje účinnosť obrazca.
  4. Realizácia obchodu: Keď sa všetky podmienky zosúladia, dochádza k tzv. konfluencii, zostáva už len otvoriť obchod a nastaviť vhodné úrovne stop-loss a take-profit pre efektívne riadenie rizika.
Príklad harmonického vzoru Zdroj: stock.adobe.com

Ako môžu investori profitovať z harmonického obchodovania?

Hoci sa harmonické obchodovanie často spája s krátkodobým obchodovaním a tradingom, z jeho princípov môžu profitovať aj dlhodobí investori. Investori môžu harmonické vzory aplikovať na dlhšie časové rámce, ako sú týždenné alebo mesačné grafy, aby identifikovali potenciálne vstupné a výstupné body pre dlhodobejšie investičné príležitosti.

Zapracovaním princípov harmonického obchodovania môžu investori spresniť načasovanie nákupu alebo predaja aktív, čo im umožní vstupovať do pozícií za výhodnejšie ceny. Okrem toho môže táto stratégia pomôcť investorom vyhnúť sa impulzívnemu vstupu na trh alebo výstupu z neho tým, že poskytuje systematický prístup k rozhodovaniu na základe presne definovaných modelov a ukazovateľov.

Harmonické obchodovanie je v správnych rukách nepochybne mocný nástroj, ktorý môže obchodníkom aj investorom pomôcť lepšie a presnejšie realizovať obchody. Navyše vďaka dnešným technológiám je táto metóda analýzy dostupnejšia ako kedykoľvek predtým.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, videokurz Harmonic Trading je k dispozícii zadarmo po prihlásení na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/harmonic-trading-seria-zdarma

S viac ako pätnásťročnými skúsenosťami je XTB jedným z najväčších burzovo obchodovaných brokerov na FX a CFD na svete.
Zdieľať
rm stock Komentáre