Neistota okolo Cypru ťahá nadol burzy aj spoločnú menu!

1
Cyprus (sxc.hu)

Po tom ako bol vedúcimi predstaviteľmi eurozóny schválený záchranný balík pre Cyprus, začali sa vynárať kritické hodnotenia. Nie na záchranu samotnú, ale na požiadavky s ňou spojené. Bezprecedentná bola predovšetkým požiadavka na mimoriadne zdanenie vkladov v cyperských bankách, o ktorom sme už informovali.

Samotné schválenie takéhoto kroku, ako aj súhlas so zvyšnými požiadavkami však ešte vôbec nie sú isté. Hlasovanie o mimoriadnej dani už stihlo byť dvakrát odložené a najnovšie má k nemu dôjsť počas utorka.

Na situáciu ohľadom problémov Cypru, schvaľovania záchranného balíka a predovšetkým neistoty vo vývoji reagujú aj všetky svetové trhy. Ako prvé zaznamenali pokles ázijské burzy, ktoré výrazne oslabili. Nikkei 25 poklesol o 2,71 %, Shanghai Composite Index o takmer 1,7 % a Tokijský index TOPIX o viac ako 2 %.

V kŕčoch je aj Európa

Hlboko v mínuse sa aktuálne pohybujú aj európske akciové indexy. Nemecký DAX klesá o viac ako 1 %, londýnsky FTSE o pol % a parížsky CAC 40 taktiež o 1 %. Silný pokles vidieť predovšetkým pri bankových akciách. Akcie talianskych, či španielskych bánk klesajú o 4-5%. Poklesu sa však nevyhli ani tie nemecké, keď napríklad Deutsche Bank aktuálne klesá približne o 3,8 %.

Nepriaznivý vývoj a nervozita na trhu stoja tiež za výrazným oslabením spoločnej európskej meny, keď voči americkému doláru ako aj britskej libre klesá o viac ako 1 %.

Výnosy na sedem ročných cyperských dlhopisoch stúpli o viac ako 1,5 %!

Hrozba bankrotu, ktorá by Cypru prischla v prípade neschválenia pomoci, sa odráža aj na výnose na dlhopisoch. Výnosy na sedem ročných cyperských dlhopisoch stúpli o viac ako 1,5 %, pričom sa pohybuje už nad úrovňou 10 %. Mierne rastú aj výnosy na španielskych, či talianskych dlhopisoch, ich rast však predstavuje len 0,1 %.

Cyperské banky sú dnes kvôli sviatku uzavreté, s ich otvorením sa však nepočíta ani v najbližších dňoch až do rozhodnutia o schválení, či neschválení mimoriadnej dane. Okrem iného sa začínajú objavovať aj informácie o možnej zmene sadzieb, ktoré klienti odvedú v závislosti na objeme prostriedkov na účte.

Zmena by mala znamenať pokles dane pri nižších objemoch vkladov, avšak na úkor tých vyšších. Situácia sa však ešte stále môže meniť a na konečne rozhodnutie si tak počkáme do zajtrajšieho dňa. Aj to však len v prípade že sa rozhodnutie opäť neposunie.

martin_kiaba

MARTIN KIABA je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v odbore financie, bankovníctvo a investovanie. Aktívne sa zaujíma o finančné trhy, problematiku verejných financií a politické dianie doma i v zahraničí.
Zdieľať