EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021

Po tom, ako Veľká Británia schválila vakcínu proti Covid-19 od spoločností Pfizer/Biontech, nič jej nestojí v ceste zahájeniu očkovania už na budúci týždeň. Stane sa tak prvou krajinou v západnom svete, ktorá tak urobí a vôbec prvou, ktorá schválila vakcínu postavenú na syntetickej molekule RNA, nie na DNA. 

Očkovanie nebude v Británii povinné. Vo viacerých európskych krajinách je pritom táto možnosť stále v hre. V Británii by nemali byť zavedené ani takzvané „očkovacie preukazy“, ktoré by mali umožniť voľne cestovať a pohybovať sa. Aj o tom sa vo viacerých štátoch uvažuje. 

Prvou skupinou, ktorá sa na britských ostrovoch dostane k vakcínam, budú obyvatelia domovov sociálnych služieb. Nasledovať budú obyvatelia starší ako 80 rokov a zdravotní a sociálni pracovníci prvého kontaktu. 

Vakcinácia bude prebiehať v dvoch vlnách. Plnú ochranu tak získa zaočkovaný človek až po 28 dňoch. Británia by tak mohla získať kolektívnu imunitu už na konci prvého štvrťroku. Väčšina populácie by mohla byť zaočkovaná ku koncu prvého polroka. Nie je teda pravdepodobné, že by krajina musela zaviesť nový lockdown. 

Všetky ostatné štáty a regióny sveta budú nasledovať. Schvaľovanie v Európskej únii a USA ešte prebieha. V Spojených štátoch by k tomu malo dôjsť 10. decembra a v EÚ to bude trvať o niečo dlhšie. Podľa viacerých zdrojov by vakcína v Európe mala byť pripravená na použitie až 29. decembra. S očkovaním by sa teda mohlo začať v januári.  

Na základe dnes známych údajov môžeme predpokladať, že krajiny takzvaného rozvinutého sveta získajú kolektívnu imunitu do konca tretieho štvrťroka, čo bude znamenať definitívny koniec súčasnej zdravotnej krízy. Ekonomické dôsledky však budú citeľné ešte po dlhý čas. 

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať