Firma Apple oznámila, že znižuje cieľovú úroveň výroby iPhonu o 3 milióny kusov, čo je zhruba 1,5 % jej ročného objemu. “Aj keď je to malé číslo, pre Apple je to veľká zmena. Zvykne totiž objem skôr zvyšovať. Okrem toho spoločnosť nedávno zvýšila ceny svojich služieb, aby vykompenzovala slabý výkon svojej hardvérovej divízie,” vysvetľuje Peter Garnry zo Saxo Bank. Vzhľadom na svoju pozíciu si to Apple môže dovoliť. Segment služieb nedávno zaznamenal pokles hrubého zisku za dva kvartály za sebou, čo je pre Apple historicky po prvý raz. Dôvodom sú vyššie náklady na energie na prevádzku dátových centier.
Sklamaním kvartálu bola aj Meta. Inštitucionálni investori boli sklamaní zo ziskov spoločnosti v 3. štvrťroku. Dospeli k záveru, že generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa správa ako absolútny monarcha, ktorý nikoho nepočúva. Výsledkom bolo, že akcie Meta sa prepadli pod 100 USD. The Wall Street Journal informoval, že Meta plánuje prepustiť tisícky zamestnancov, aby vyslala signál investorom, že to so ziskovosťou myslí vážne aj pri zachovaní odvážnej stávky na Metaverzum.
“Zuckerberg očividne dospel k záveru, že musí niečo urobiť, keď cena akcií Meta klesla o 76 % z maxima a 12-mesačný pomer zisku na akciu klesol na hodnotu, ktorá je 40 % pod S&P 500,” hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. Dodáva, že ak Meta dokáže stabilizovať prevádzkový príjem prostredníctvom prepúšťania, zároveň zachovať rast svojej hlavnej činnosti a ukázať sľubnejší pokrok v rámci svojich metaverzných plánov, potom by sa zisk na akciu mohol vrátiť späť na priemer S&P 500. Kľúčovými rizikami pre Meta však zostáva konkurencia zo strany TikTok, slabé speňaženie WhatsApp, vyššie náklady na energie pri prevádzke dátových centier, tlak na kompenzáciu hotovosti v dôsledku straty hodnoty zamestnaneckých opcií a inštitucionálni investori, ktorí pokračujú vo výpredaji svojich akcií.