Akciové portfólio Tomáša Vranku: Prečo je pre Google zdravotníctvo dôležitý segment?

Posledný mesiac sa na akciovom trhu niesol v duchu neistoty a akcie pokračovali vo výpredajoch, takže sme túto situáciu využili na prikúpenie akcií ďalšej rastovej spoločnosti. Vo svete robia krajinám stále problémy vysoké ceny energií, v niektorých z nich, napríklad v USA je pre bežných ľudí čoraz nedostupnejšie aj bývanie. Okrem toho bolo zaujímavou informáciou aj to, že Michael Burry, ktorý predpovedal príchod finančnej krízy v roku 2008, predal pred časom všetky svoje akcie, takže zrejme očakáva ďalšie prepady na akciových trhoch. Zrejme najdôležitejšou udalosťou posledného mesiaca však bolo stretnutie centrálnych bankárov v Jackson Hole, trhy čakali najmä na vyjadrenie Jerome Powella. Ten avizoval, že úrokové sadzby budú v USA na súčasných vyšších úrovniach, prípadne sa budú ešte zvyšovať až dovtedy, kým si to situácia bude vyžadovať.

Zaujímavé veci sa diali aj v oblasti spoločností, ktorých akcie máme v portfóliu. Firma Apple totiž predstavila nové modely telefónu iPhone s označením 14 a 14 Pro. Tie stále tvoria väčšinu tržieb firmy. Okrem toho boli predstavené aj nové hodinky či slúchadlá. Firma tiež plánuje rozširovať svoj reklamný biznis. Celkom veľkou zmenou pre fungovanie Amazonu zase môže byť nákup spoločnosti iRobot, ktorá vyrába robotické vysávače. Tretia zaujímavosť bude opäť z oblasti technologických firiem, tentokrát pôjde o firmu Meta. Tá totiž oznámila, že zakladá novú divíziu New Monetization Experiences, ktorej úlohou bude priniesť spoplatnené verzie aplikácií Facebook, Instagram či Whatsapp. Tie by mali mať nové funkcie, ktoré firma ešte neupresnila, avšak pravdepodobne chce takto diverzifikovať svoje príjmy po vzore napríklad Twitteru.

Do investičného portfólia sme si tento mesiac pridali ďalšie akcie spoločnosti Alphabet, ktorý je materskou firmou Googlu. Prvú pozíciu sme otvárali zhruba 2 mesiace dozadu. Aktuálne výpredaje si odnášajú najmä rizikovejšie spoločnosti, medzi ktorými sa ale dá určite nájsť aj kvalitná firma bez dlhu, ktorá generuje množstvo hotovosti s veľkou konkurenčnou výhodou. A práve takouto spoločnosťou podľa nás Alphabet je .Firma je z hľadiska ocenenia až smiešne lacná, momentálne sa obchoduje za približne 20 násobok ročných ziskov. Pred pár mesiacmi na akciách prebehol split v pomere 1:20, takže cena jednej akcie je momentálne okolo 110 USD, čo ju urobí dostupnou pre väčšinu portfólií investorov. Alphabet momentálne zarába najmä na reklame, veľké technologické firmy ale v minulosti už viackrát ukázali, že pozerajú najmä do budúcnosti a nie je tomu inak ani pri tejto spoločnosti. Firma investuje do mnohých sektorov, dominantné investície sú ale v sektore zdravotníctva, kde sa zameriava na nositeľné zariadenia s dôrazom na zdravie, na databázové systémy, umelú inteligenciu a jej využitie pri vývoji liekov či dlhovekosť. Podrobnejšie informácie o vyššie uvedených témach nájdete v tohto mesačnom videu Akciové Portfólio Tomáše Vranky, ku ktorému sa dostanete prostredníctvom tohto odkazu.

S viac ako pätnásťročnými skúsenosťami je XTB jedným z najväčších burzovo obchodovaných brokerov na FX a CFD na svete.
Zdieľať