Zdá sa, že päťročný románik medzi OpenAI, tvorcom populárneho chatbota ChatGPT, a jeho investorom a partnerom Microsoft, vykazuje známky ochladenia. Aj napriek tomu, že generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman kedysi nazval toto partnerstvo „najlepším kamarátskym vzťahom v technologickom sektore“, väzby medzi spoločnosťami sa oslabujú. Ako uvádza The New York Times, dôvodom tohto ochladenia je najmä finančný tlak na OpenAI, obavy o stabilitu firmy a nezhody medzi zamestnancami oboch spoločností.
Microsoft do OpenAI doteraz investoval 13 miliárd dolárov a riaditeľ softvérového obra, Satya Nadella bol spočiatku ochotný tieto investície ďalej rozširovať. Microsoft ale toto rozhodnutie prehodnotil po tom, ako predstavenstvo OpenAI v novembri minulého roka nakrátko odvolalo Sama Altmana. Pre The New York Times to uviedli štyri osoby oboznámené s rokovaniami.
Microsoft do OpenAI prvýkrát investoval v roku 2019 a to sumu 1 miliarda dolárov. Softvérový gigant v nasledujúcich rokoch pokračoval vo svojich investíciách, pričom v januári 2023 potvrdil ďalšiu finančnú injekciu v objeme 10 miliárd dolárov.
Spoločnosť OpenAI v rámci partnerstva súhlasila s exkluzívnou dohodou o nákupe výpočtového výkonu od Microsoftu a úzkej spolupráci na nových AI technológiách. „Sme hlboko vďační za naše partnerstvo so spoločnosťou Microsoft; počiatočná dôvera, skorá investícia a obrovské výpočtové zdroje, ktoré nám poskytli, boli nevyhnutné pre naše prelomové výsledky vo výskume, z čoho mali prospech obe spoločnosti,“ uviedol vo štvrtok Sam Altman. „Sme nadšení a odhodlaní pokračovať v našej spoločnej vízii a ďalších projektoch do budúcnosti,“ dodal Altman.
V priebehu minulého roka sa OpenAI snažila o opätovné prerokovanie dohody, ktorá by jej pomohla zabezpečiť väčší výpočtový výkon a znížiť výdavky. Vedenie spoločnosti Microsoft sa ale začalo obávať, že ich práca v oblasti umelej inteligencie je až príliš závislá od OpenAI.
Denník The New York Times uvádza, že podľa piatich ľudí oboznámených s vyjadreniami šéfa Microsoftu Satya Nadellu, bolo novembrové prepustenie Altmana pre neho šokujúcou a znepokojivou správou.
Odvtedy si Microsoft začal svoju stávku na OpenAI poisťovať. „V rámci partnerstva sme naďalej investovali do OpenAI v mnohých diskrétnych bodoch,“ uviedol technologický riaditeľ Microsoftu Kevin Scott. „Sme bezpochyby najväčším kapitálovým investorom.“
Nová divízia Microsoft AI
V marci Microsoft zaplatil najmenej 650 miliónov dolárov na získanie väčšiny zamestnancov spoločnosti Inflection AI, ktorá je konkurentom OpenAI. Bývalý výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Inflection, Mustafa Suleyman, teraz dohliada na novú divíziu Microsoftu, označovanú ako Microsoft AI. Tá pracuje na vytváraní technológií umelej inteligencie, pričom sa opiera o softvér OpenAI.
Suleyman je v AI svete známe meno. Spoluzakladal laboratória umelej inteligencie Googlu, DeepMind a stál aj za počítačovým programom AlphaGo.
„Microsoft môže zostať pozadu, ak bude používať iba technológie OpenAI,“ povedal Gil Luria, analytik investičnej banky D.A. Davidson. „Je to skutočný závod – a OpenAI ho nemusí vyhrať,“ dodal analytik.
Podľa piatich ľudí oboznámených so vzťahmi medzi oboma spoločnosťami sú niektorí manažéri a zamestnanci OpenAI vrátane Sama Altmana nahnevaní, že Suleyman prišiel do Microsoftu.
OpenAI sa snaží vyjednať lepšie podmienky
Po tom, ako Microsoft odstúpil od rokovaní o ďalšom financovaní, sa OpenAI ocitla v náročnej situácii. Potrebovala viac finančných prostriedkov, aby mohla pokračovať vo svojej činnosti, avšak jej vedúci predstavitelia boli znechutení obmedzeniami exkluzívnej zmluvy. Podľa ľudí oboznámených s rokovaniami sa OpenAI v priebehu minulého roka opakovane snažila vyjednať nižšie náklady a získať možnosť nakupovať výpočtový výkon aj od iných spoločností.
V júni Microsoft súhlasil s udelením výnimky zo zmluvy, uviedlo šesť ľudí oboznámených s touto zmenou. Podľa dvoch osôb, ktoré poznajú detaily dohody, to firme OpenAI umožnilo uzavrieť zmluvu s Oracle na poskytovanie ďalších výpočtových zdrojov v hodnote približne 10 miliárd dolárov.
Ako vyplýva z dokumentov, ktoré preskúmal denník The New York Times, OpenAI by mala do konca roka 2024 vynaložiť na výpočtovú techniku najmenej 5,4 miliardy dolárov. Táto suma sa mala v priebehu nasledujúcich piatich rokov s rozširovaním firmy výrazne zvýšiť na odhadovaných 37,5 miliardy USD ročných nákladov na výpočty.
Nie je jasné, do akej miery ovplyvnia tento vývoj nedávne zmeny vzťahov medzi OpenAI a Microsoftom. Softvérový gigant môže naďalej využívať zlepšujúce sa technológie OpenAI, zatiaľ čo startup bude naďalej platiť technologickému gigantovi za značné množstvo výpočtového výkonu.
Vzostup OpenAI
Rýchly vzostup OpenAI sa začal koncom roka 2022, kedy bol spustený chatbot ChatGPT. To vyvolalo vlnu záujmu o generatívnu umelú inteligenciu a odštartovalo konkurenčný boj medzi technologickými firmami v tomto segmente.
Generatívna AI označuje systémy, ktoré na základe tréningu na rozsiahlych dátových súboroch dokážu generovať rôzne formy výstupov ako sú texty, hudba, obrázky či videá, a to v reakcii na požiadavky používateľov.
V poslednom kole financovania OpenAI vyzbierala 6,6 miliardy dolárov, čo firmu ocenilo na 157 miliárd USD. To je výrazný nárast hodnoty z 29 miliárd dolárov v roku 2023.
Sam Altman, ktorý sa stal symbolom rastu OpenAI, je mnohými vnímaný ako jedna z hlavných osobností celého odvetvia umelej inteligencie.
Zdroje: nytimes.com; cnbc.com; autor