Vývoj americkej ekonomiky: bude to mäkké pristátie alebo tvrdý náraz?

Volatilita na akciových trhoch v posledných dňoch opäť oživila debatu o tom, či bude americká ekonomika schopná dosiahnuť mäkké pristátie, alebo čelí hrozbe tvrdého pristátia, ktoré ju posunie do recesie. Americké makro dáta ukazujú zmiešaný obraz. Rovnako aj dvojprúdové hospodárstvo, keď niektoré časti ekonomiky sú naďalej odolné, zatiaľ čo iné pociťujú bolesť z vysokých úrokových sadzieb.

V ekonomike USA sú evidentné trhliny. Tie však nateraz nie sú alarmujúce. „Investori musia pozorne sledovať ekonomické údaje, aby zistili, či by ďalšie spomalenie výdavkov, zamestnanosti alebo výnosov mohlo prehĺbiť obavy z recesie, a zároveň zostať v pohotovosti pred vonkajšími geopolitickými a finančnými otrasmi. Tieto faktory rozhodnú, či americká ekonomika pristane mäkko alebo bude čeliť prudším rizikám recesie. To bude mať v zapätí vplyv na to, ako rýchlo dá Fed do pohybu svoj cyklus uvoľňovania,“ zdôrazňuje Charu Chanana, vedúca oddelenia FX stratégie Saxo Bank. Pre investorov to podľa odborníkov Saxo Bank následne znamená aktivovať rozdielne investičné stratégie.

Aké investičné stratégie fungujú pri scenári mäkkého pristátia:

  • Akcie firiem ktoré môžu ťažiť z pokračujúcich spotrebiteľských výdavkov a technologického pokroku, alebo podhodnotené cyklické akcie, ktoré sa môžu zotaviť, keď sa ekonomika stabilizuje a rastie.
  • Dlhopisy: vysokokvalitné podnikové a komunálne dlhopisy so strednou dĺžkou splatnosti, ktoré ponúkajú stabilitu a slušné výnosy pri miernom raste ekonomiky.
  • Devízy (FX): rizikovejšie meny ako AUD a GBP, ktoré by mohli ťažiť z globálnej ekonomickej stability. Americký dolár by mohol čeliť určitému tlaku pri mäkkom pristátí, zatiaľ čo pružný rast môže pomôcť menám rozvíjajúcich sa krajín. Tiež meny exportom riadených ekonomík, ktoré môžu fungovať dobre, keď sa stabilizuje svetový obchod.
  • Komodity: Dopyt po premyslených kovoch a energiách by mohol pri trvalej ekonomickej aktivite rásť. Aj poľnohospodárske komodity sa môžu s ekonomickou stabilitou spoliehať na stabilný dopyt a potenciál rastu, ale dynamiku ponuky môže ovplyvniť počasie.

Aké investičné stratégie fungujú pri scenári tvrdého pristátia:

  • Akcie: Sektory ako spotrebný tovar, zdravotníctvo a verejné služby, ktoré sú menej citlivé na ekonomické cykly. Akcie spoločnosti so silnou históriou vyplácania dividend poskytujú príjem a stabilitu. Spoločnosti so zdravými peňažnými tokmi a nízkou úrovňou dlhu majú tendenciu lepšie zvládať pokles ekonomiky.
  • Dlhopisy: Štátne dlhopisy predstavujú bezpečné aktíva počas hospodárskeho poklesu. Dlhopisy s dlhším trvaním ťažia z klesajúcich úrokových sadzieb počas recesie. Tiež dlhopisy investičného stupňa, ktoré ponúkajú stabilitu a nižšie riziko.
  • Devízy (FX): JPY a CHF sa počas ekonomickej neistoty pravdepodobne zhodnotia. Na druhej strane sa odporúča znížiť expozícia voči rizikovejším menám na nestálych trhoch.
  • Komodity: zlato a drahé kovy sú bezpečné aktíva, ktoré si zachovávajú hodnotu počas ekonomickej nestability, ale širšia likvidácia trhu môže ovplyvniť všetky aktíva vrátane bezpečných prístavov. Naopak, je potrebné znížiť expozíciu voči cyklickým komoditám, ako je napríklad meď.

Debatu o mäkkom či tvrdom pristátí oživili rozporuplné údaje. Postupne sa objavujú niektoré klasické ukazovatele recesie. Správa o pracovnom trhu z 2. augusta bola jedným z kľúčových spúšťačov prepadu trhov. Miera nezamestnanosti vyskočila na 4,3 %, čo je najviac od roku 2021, čo spustilo diskusiu o aktivácii Sahmovej pravidla. Toto pravidlo sa spustí, keď 3-mesačná priemerná miera nezamestnanosti v USA vzrastie o viac ako 0,5 % v porovnaní s minimom za posledných 12 mesiacov. Tento ukazovateľ správne identifikoval každú recesiu od druhej svetovej vojny. V zapätí sa však ozvala samotná tvorkyňa pravidla Claudia Sahmová, ktorá povedala, že USA nie sú v recesii napriek tomu, že indikátor nesúci jej meno to naznačuje.

Väčšina indikátorov naďalej vyzerá stabilne. Reálne spotrebiteľské výdavky v druhom štvrťroku vzrástli o 2,6 % a mesačný nárast miezd dosiahol za posledné tri mesiace v priemere 170 tisíc. USD. Dokonca ani skok v miere nezamestnanosti nemusí byť alarmujúci, keďže miera nezamestnanosti za posledných 20 rokov dosahovala v priemere 5,8 %. Iní by však povedali, že na absolútnej miere nezamestnanosti záleží menej ako na tempe zmien a ekonomika USA vstúpila v rokoch 1969-70 do recesie s mierou nezamestnanosti 3,5 %. Rovnako by sa dalo povedať, že dáta o nezamestnanosti skresľuje prisťahovalectvo.

Spomalenie na druhej strane signalizujú aj ďalšie ukazovatele trhu práce, ako sú voľné pracovné miesta, či miera ukončenia pracovného pomeru, či údaje o zadlženosti, keď údaje z Federálnej rezervnej banky v New Yorku ukázali, že celkový dlh domácností vzrástol v prvom štvrťroku o viac ako 1 %, keďže domácnostiam došli úspory z obdobia pandémie. Pozitívne však je, že rast miezd prevyšuje infláciu. Maloobchodné tržby zostali v júni stabilné, tržby v internetových obchodoch medzimesačne vzrástli takmer o 2 % a výdavky v reštauračných zariadeniach tiež vykázali mierny rast.

Výsledková sezóna amerických spoločností bola tiež zmiešaná. K 2. augustu tri štvrtiny spoločností zastúpené v indexe S&P 500 zverejnilo výsledky za Q2 2024. Podľa dát spoločnosti FactSet 59 % spoločností z indexu S&P 500 zverejnilo výnosy nad očakávaniami, čo je však pod 5-ročným priemerom vo výške 69 % a pod 10-ročným priemerom 64 %. Na druhej strane až 78 % firiem dosiahlo vyšší ako očakávaný zisk na akciu (EPS), čo je nad 10-ročným priemerom 74 %. Platí však, že výsledková sezóna nepriniesla také nadšenie, na aké boli akciové trhy v poslednom čase zvyknuté. Investorom tak nezostáva nič iné, ako byť v strehu.

Zobrazená dualita odzrkadľuje silné výdavky zo strany bohatších Američanov , ktorí sú schopní udržať si svoje výdavkové návyky, na rozdiel od rastúceho finančného napätia v iných segmentoch.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
rm stock Komentáre