Realita je viac sci-fi než sa zdá: šokujúce predpovede Saxo Bank, ktoré sa naplnili

Každoročné šokujúce predpovede Saxo Bank majú za cieľ podnietiť rozmýšľanie a lepšie sa pripraviť na „nemožné“. Napriek tomu svetové dianie niekedy prekvapí a vyvíja sa takým nečakaným smerom, až sa tieto šokujúce predpovede naplnia. Ako to vyzerá za uplynulé roky? Prinášame prehľad šokujúcich predpovedí, ktoré sa naplnili.

Plán skoncovať s fosílnymi palivami sa odloží (predpoveď z roku 2022)

V roku 2022 komoditný stratég Saxo Bank Ole S. Hansen napísal, že politickí lídri zahodia klimatické ciele do koša a podporia investície do fosílnych palív, aby tak bojovali proti inflácii a riziku sociálnych nepokojov. Jeho predpoveď sa naplnila, aj keď dôvodom bola vojenská invázia Ruska na Ukrajinu. „Minulý november sme ešte netušili, že svet sa rúti do energetickej krízy vyvolanej ruskou vojnou na Ukrajine,“ hovorí Ole Hansen. Dodáva, že k predpovedi viedol nedostatok investícií a čoraz naliehavejšia potreba podporiť plyn na úkor uhlia. „To v zásade predpokladalo priaznivejšie investičné prostredie pre investície do výroby tzv. špinavej energie, ktorá bola dovtedy považovaná priam za hanebnú. Tento krok viedol k rozhodnutiu EÚ preklasifikovať plyn a jadrovú energiu na zelené investície,” hovorí.ň

Volatilita prudko stúpne po bleskovom páde na akciových trhoch (predpoveď z roku 2018)

„Nezaznamenali sme síce pokles o 25 %, podobný tomu z roku 1987, ale v roku 2018 sme mohli vidieť dve dramatické udalosti, ktoré potvrdili náš názor,“ hovorí Peter Garnry, vedúci tímu stratégov v Saxo Bank. Nápad na túto predpoveď dostal tím Saxo Bank  koncom roka 2017, ktorý sa vyznačoval prekvapivo nízkou volatilitou a Bitcoin vystrelil z hodnoty tesne pod 1 000 dolárov koncom roka 2016 na približne 10 000 dolárov v novembri 2017 (Bitcoin nakoniec pred koncom roka stúpol až na takmer 20 000 dolárov). Všetci špekulovali s Bitcoinmi a predajná volatilita pri menách a akciách sa považovala za ľahko predvídateľné peniaze. „Začali sme tušiť, že celá eufória a tieto pozície môžu mať dramatické dôsledky, ak sa podmienky na trhu čo i len nepatrne zmenia.”

Volatilita naozaj začala vo februári prudko rásť a dramaticky skončila na Vianoce: „‘Volmageddon‘ vo februári 2018 takmer úplne vymazal fondy krátkej volatility, vrátane niektorých známych ETF v týchto stratégiách, keďže index VIX vystrelil z 13,64 na 50,30 len za dve obchodné seansy,“ hovorí Garnry. Táto udalosť zmenila komplex krátkej volatility na najbližšie roky. „Neskôr v roku 2018 sa trh pokúšal naznačiť Fedu, že robí politickú chybu, keď zvyšuje úrokové sadzby pri zhoršujúcej sa ekonomike. Viedlo to k 20% výpredaju z októbrového vrcholu na denné dno, ktoré bolo zaznamenané 26. decembra 2018, pričom najdramatickejšie obchodné seansy sa odohrali práve počas vianočných sviatkov, keď likvidita vysychala,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank. Dramatické udalosti pripravili podľa jeho slov pôdu pre šialený býčí beh v roku 2019, pretože investori opäť zabudli na všetko, čo sa dovtedy naučili o riziku.

Obrovské zisky pre Bitcoiny v čase kryptomien (predpoveď z roku 2017)

Keď kryptomeny, najmä Bitcoin, začali naberať na sile v očiach verejnosti, stratégovia Saxo Bank predpovedali, že vtedy najsilnejšia kryptomena ohromne stúpne na hodnote. Dôvod tohto skoku odôvodnili nadmernými výdavkami aparátu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý viedol k nárastu štátneho dlhu a raketovému nárastu inflácie. V kombinácii s klientelou na celom svete, ktorá sa túžila odtrhnúť od oficiálnych mien centrálnych bánk, sa stal Bitcoin obľúbenou alternatívou. Šokujúca predpoveď sa nakoniec naplnila a Bitcoin na svojom vrchole v roku 2017 stúpol na takmer 20 000 dolárov.

Brexit v roku 2017 (predpoveď z roku 2015)

V šokujúcich predpovediach na rok 2015 strategický tím Saxo Bank napísal, že Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) získa 25 % hlasov vo voľbách 7. mája 2015 a stane sa treťou najväčšou stranou v parlamente. UKIP sa následne pridá ku konzervatívcom Davida Camerona a vyzve na referendum o členstve Británie v EÚ v roku 2017.

Načasovanie bolo síce trochu nepresné, ale okolnosti sedeli. „Mali sme silný pocit, že americké voľby, aj hlasovanie o Brexite prinesú protestné hlasy,“ spomína si Steen Jakobsen, CIO  Saxo Bank.

Korekcia zlata na 1 200 USD za uncu (predpoveď z roku 2013)

“Naša predpoveď by bola znamenala v čase písania článku tretinový pokles ceny,” hovorí vedúci komoditnej stratégie Ole S. Hansen. Napriek zjavnej nereálnosti sa zlato v skutočnosti dostalo pod 1 200 USD, keďže investori čoraz viac upriamili svoju pozornosť na akcie a dolár.

Søren Otto Simonsen, senior investičný editor Saxo Bank

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
Komentáre