
Ako informuje Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA), globálny dopyt po rope sa zvýšil na rekordnú úroveň, za čo môže vysoká spotreba v Číne a v iných krajinách. IEA tiež varuje, že hrozí zvýšenie cien ropy.
Svetová spotreba pohonných hmôt v júni prvýkrát dosiahla v priemere 103 miliónov barelov denne a v auguste sa môže ešte zvýšiť, uvádza vo svojej správe agentúra. Vzhľadom na to, že Saudská Arábia a jej partneri obmedzujú produkciu, na ropnom trhu dochádza k výraznému obmedzeniu dodávok.
„Dopyt po rope dosahuje rekordné úrovne, k čomu prispieva intenzívna letecká doprava počas leta, zvýšené využívanie ropy pri produkcii energie a prudko rastúca aktivita v čínskom petrochemickom priemysle,“ uviedla IEA. Ako ďalej informuje, zásoby ropy sa prudko znížili.
Po tom, ako sa počas krízy Covid-19 pred tromi rokmi prepadol dopyt po rope, začali sa vynárať špekulácie, že spotreba ropy pravdepodobne dosiahla svoje maximum. Bolo to najmä z dôvodu, že v tom čase vzrástla popularita práce na diaľku a vlády zintenzívnili snahu znížiť závislosť na fosílnych palivách v snahe zabrániť klimatickým zmenám.
Údaje agentúry IEA ale ukazujú, že napriek dôkazom o globálnom otepľovaní, ktoré sa prejavili tohtoročnými letnými horúčavami a lesnými požiarmi na severnej pologuli, je spotreba ropy na historicky najvyššej úrovni. Čína sa na tohtoročnom raste dopytu podieľa 70 percentami, ale k najnovšiemu nárastu sa prekvapivo pridali aj doteraz odolné rozvinuté krajiny.
Agentúra sa domnieva, že energetická transformácia sa prejaví budúci rok, kedy by sa mal globálny dopyt po rope znížiť o približne polovicu na 1 milión barelov denne. IEA očakáva, že sa tak stane v dôsledku vyššej účinnosti vozidiel a rozšíreniu elektromobilov.
Cena severomorskej ropy Brent sa tento týždeň dostala na 6-mesačné maximum, keď sa natiahla k úrovni 88 dolárov za barel. Aktuálne sa obchoduje za 86,40 USD/barel, cena americkej WTI dosahuje 83,11 USD/barel.
Graf: Vývoj ceny ropy BRENT za posledné 3 mesiace
Zdroje: bloomberg.com; tradingview