Začne cena ropy výrazne klesať? Toto pre rok 2025 očakáva Citi

ropa

V posledných týždňoch sa ceny ropy tlačia nahor. Kým začiatkom júna sa barel WTI obchodoval na úrovni 74 dolárov, aktuálne je to takmer 82 USD. Cena severomorskej ropy Brent vzrástla nad 85 dolárov za barel.

Analytici banky Citi ale očakávajú, že ceny ropy dosiahnu v lete tohto roka vrchol a v roku 2025 zaznamenajú pokles. „V podstate si myslíme, že … globálne zásoby sa budúci rok výrazne zvýšia,“ uviedol pre Yahoo Finance stratég Citi Eric Lee.

Lee očakáva, že cena ropy Brent začne klesať do rozpätia 70 dolárov koncom tohto roka a do rozpätia 60 dolárov v roku 2025.

Jeho predpoveď prichádza v čase, keď skupina OPEC+ oznámila, že chce postupne skončiť s dobrovoľným znižovaním ťažby ropy. Kartel čelí tlaku členských krajín, aby s obmedzovaním produkcie prestal, pretože to môže viesť k strate podielu na trhu.

Citi predpokladá, že v budúcom roku sa nazhromaždia globálne zásoby ropy vo výške 1,4 milióna barelov. „Domnievam sa, že keď to trh zaregistruje, bude to mať medvedí vplyv na cenu.“

Lee si okrem toho myslí, že rast dopytu po rope sa bude naďalej spomaľovať, čiastočne v dôsledku prechodu na elektrické vozidlá. „Dopyt po rope v pomere k HDP môže rásť čoraz pomalšie a svoj vrchol môže dosiahnuť pred koncom tohto desaťročia,“ povedal Lee.

Aj stratégovia banky JPMorgan očakávajú, že ropa Brent bude v budúcom roku stáť v priemere 75 dolárov, čo je pokles zo súčasných 85 dolárov.

Zdroje: finance.yahoo.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre