
Medzinárodný inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD) zverejnil aktuálny rebríček konkurencieschopnosti, ktorý hodnotí 64 ekonomík na základe viac ako 300 indikátorov. Ide o ukazovatele v štyroch hlavných kategóriách: ekonomická výkonnosť, efektívnosť verejnej správy, efektívnosť podnikov a infraštruktúra. Ukazovatele sú zmesou tvrdých dát, ktoré tvoria dve tretiny konečného poradia. Zvyšnú tretinu tvoria výsledky prieskumu.
Ako uvádza Felix Rivhter z portálu Statista, rebríček zahŕňa veľké časti Európy a Severnej Ameriky, pričom vynecháva niektoré oblasti v Južnej Amerike, Ázii a najmä v Afrike, kde sa v tomto roku hodnotili len dve africké ekonomiky.
Podobne ako v minulých rokoch, aj tentokrát dominuje rebríčku konkurencieschopnosti Európa, pričom na prvých troch pozíciách sú práve európske ekonomiky.
Zatiaľ čo Ázia má v prvej desiatke tri ekonomiky, jej najväčšie hospodárske esá Čína, India, Japonsko a Južná Kórea tu absentujú. Namiesto nich získali vyššie skóre Singapur, Taiwan a Hongkong.
USA, najväčšia svetová ekonomika, ktorá sa na najvyššej pozícii držala nepretržite od roku 1997 do roku 2009 a nevypadla z TOP 3 až do roku 2017, sa tento rok umiestnila až na 9. priečke. V rokoch 2020 až 2022 sa Spojené štáty umiestňovali na 10. mieste.
Na prvej priečke sa v roku 2023 opäť usadilo Dánsko, na druhé miesto poskočilo z 11. priečky Írsko a treťou najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta je Švajčiarsko.
Zdroj infografiky: Statista