Obnovené americko-čínske napätie vrhá tieň na finančné trhy

0
Donald Trump (Flickr)

Akciový trh si minulý týždeň neviedol najlepšie a svoje obchodovanie uzavrel s týždennou stratou. V stredu síce akcie rástli o 2,66 percenta, ďalšie dni však dostali týždeň do červených čísiel. Negatívna nálada sa preniesla aj do úvodu tohto týždňa 

Jedným z dôvodov je opätovne rastúce napätie medzi USA a Čínou. Donald Trump a jeho administratíva čoraz častejšie ukazujú prstom na Čínu ako na pôvodcu ochorenia Covid-19, ktorý nedostatkom transparentnosti v počiatočných fázach prispel k celosvetovému rozšíreniu choroby. 

Trump preto opäť začal uvažovať o nových clách na čínsky tovar. Vo štvrtok sa dostala na verejnosť aj myšlienka o zákaze investovať prostriedky amerických vládnych dôchodkových fondov do čínskych akcií. Zdrojom informácií bol uniknutý dokument Republikánskej strany, ktorého cieľom bolo zviesť sa na vlne negatívneho postoja voličov voči Číne.

Buffett so stratou vycúval z leteckého odvetvia

Americký legendárny investor Warren Buffett medzičasom oznámil, že sa zbavil všetkých akcií leteckých spoločností. Buffettov fond Berkshire Hathaway mal v portfóliu približne 10 percent akcií štyroch najväčších v USA kótovaných leteckých dopravcov. O predaji všetkých informoval na výročnom valnom zhromaždení Berkshire Hathaway. 

Buffett pri tej príležitosti povedal: „Svet sa pre letecké spoločnosti zmenil. Síce neviem ako sa zmenil, ale dúfam, že sa napraví primerane rýchlo.“ Ďalším dôležitým bodom valného zhromaždenia bolo to, že Berkshire nehľadá žiadne nové akvizície, ale namiesto toho bude držať hotovosť.

Warren Buffett / REUTERS

Pripravme sa na najhoršie výsledky trhu práce v histórii

Tento týždeň očakávame finančné výsledky ďalších spoločností, ktoré by mohli ovplyvniť náladu na akciových trhoch. Patria medzi ne napríklad Disney (ut), Paypal (st), Shopify (st), Uber (št), Booking (št) a Siemens (pi).

Tento týždeň očakávame z USA aj údaje o zamestnanosti a indikátor ISM Non-manufacturing, ktorý meria dôveru v službách, stavebníctve, poľnohospodárstve a v obchode. Dáta za marec a apríl budú pre Spojené štáty najhoršie, pretože budú zahŕňať aj šok z prepuknutia ochorenia Covid-19 a následnú krízu. 

Na druhej strane tieto dáta pravdepodobne nastavia spodnú hranicu firemných výsledkov, pretože v máji budeme vidieť postupné otváranie obchodov naprieč ekonomikou. Podľa agentúry Bloomberg klesla zamestnanosť v USA za mesiac apríl o 22 miliónov, čo je až 20-krát horšie ako historicky najhoršie údaje za jeden mesiac. Miera americkej nezamestnanosti by sa tak mala zvýšiť na 16,3 percenta. 

Avatar
Hlavný ekonóm Saxo Bank
Zdieľať