Online platforma Shein plánuje prostredníctvom dlho očakávaného vstupu na hongkonskú burzu získať miliardy. Predajca ultra rýchlej módy chce ponúknuť takmer 280 miliónov akcií za cenu 47,60 až 49,50 hongkonského dolára za akciu. Pri hornej hranici cenového rozpätia by tak mohol získať až 13,86 miliardy hongkonských dolárov, čo predstavuje približne 1,5 miliardy eur, uvádza nemecký denník Spiegel.
Spoločnosť, ktorá bola pôvodne založená v Číne a dnes má sídlo v Singapure, plánuje konečnú cenu akcií oznámiť 31. augusta. Obchodovanie na burze by sa malo začať 1. septembra.
V rámci IPO by Shein podľa vlastných odhadov mohol dosiahnuť trhovú kapitalizáciu približne 210,2 miliardy hongkonských dolárov, teda okolo 22,9 miliardy eur. To je výrazne menej než hodnota, ktorú spoločnosť dosiahla počas súkromných kôl financovania v roku 2022.
Ako uvádza CNBC, hodnota spoločnosti klesla v dôsledku spomalenia jej rýchleho rastu a tiež tlaku na ziskovosť. Rast tržieb sa v roku 2025 spomalil na 8 % z 20,7 % v predchádzajúcom roku. Situáciu navyše zhoršila strata výnimky z amerického dovozného cla a jednorazový účtovný poplatok, v dôsledku čoho Shein začiatkom roka 2026 vykázal stratu 99 miliónov dolárov.
Ázijské nákupné platformy ako Shein, Temu či AliExpress v posledných rokoch výrazne posilnili svoju pozíciu aj na európskych trhoch. Ich rast však sprevádza kritika zo strany politikov, obchodných združení a organizácií na ochranu spotrebiteľov. Tí upozorňujú najmä na pochybnú kvalitu niektorých výrobkov, nedostatočné kontroly a podmienky, ktoré môžu vytvárať neférovú konkurenciu pre tradičných predajcov.
Shein posiela tovar z Číny priamo od výrobcov zákazníkom po celom svete, pričom značná časť zásielok putuje letecky. Vďaka tomuto modelu môže ponúkať oblečenie a ďalší tovar za mimoriadne nízke ceny. Podnikanie spoločnosti však v poslednom období ovplyvnili nové colné pravidlá v USA a Európe, ako aj problémy spojené s krízou na Blízkom východe.
Zdroje: spiegel; cnbc








