Akciové trhy zachvátila panika, keďže obchodná vojna sa zintenzívňuje. Čínske ministerstvo obchodu v piatok uviedlo, že krajina zavedie 34-percentné clo na všetky americké výrobky. To zodpovedá clu na dovoz čínskeho tovaru do USA, ktoré v stredu predstavil prezident Donald Trump.
Nasdaq oficiálne v medveďom trhu
Akciový index Dow Jones sa v piatok prepadol o 2 231 bodov, alebo 5,5 %, čo je najväčší pokles od júna 2020. Širší S&P 500 klesol o 5,97 % a od svojho nedávneho rekordného maxima je nižšie o viac ako 17 %.
Spoločnosti z indexu S&P 500 vymazali v priebehu dvoch dní trhovú hodnotu 5 biliónov dolárov. Táto strata predstavuje rekordný dvojdňový prepad a prekonala dvojdňovú stratu 3,3 bilióna USD z marca 2020, keď svetové trhy zachvátila pandémia, vyplýva z údajov LSEG, ktoré spracovala agentúra Reuters.
Technologický index Nasdaq Composite klesol o 5,8 %, pričom od decembrového rekordu odpísal 22 %, čo znamená, že sa nachádza v medveďom trhu. Akcie Apple sa prepadli o 7 %, čím ich strata za celý týždeň dosiahla 13 %. Spoločnosť Nvidia odpísala 7 %, zatiaľ čo Tesla klesla o 10 %. Všetky tri spoločnosti majú veľkú expozíciu voči Číne a patria medzi najviac postihnuté odvetnými clami Pekingu.
Čína bola v minulom roku tretím najväčším vývozným trhom pre Spojené štáty a dodatočné 34 % clo, ktoré krajina uvalila tovar z USA, zasiahne celý rad tovarov, najmä elektroniku, poľnohospodárske výrobky, ropu a vozidlá.
Výpredaj sa v piatok presunul aj do sektorov, ktoré by zvyčajne nečelili priamemu vplyvu taríf, ako sú bežné spotrebiteľské produkty, zdravotná starostlivosť a verejné služby.
Peking navyše zaradil niekoľko spoločností na tzv. zoznam nespoľahlivých subjektov a spustil protimonopolné vyšetrovanie spoločnosti DuPont, v dôsledku čoho sa akcie firmy prepadli o takmer 13 %. Index volatility CBOE, prezývaný aj ako ukazovateľ strachu na Wall Street, vzrástol nad 40, čo je extrémna úroveň, ktorá sa vyskytuje len počas prudkého poklesu trhu.
„Býčí trh je mŕtvy a zničili ho ideológovia a chyby, ktoré si sami spôsobili,“ povedala Emily Bowersock Hillová, generálna riaditeľka a zakladajúca partnerka spoločnosti Bowersock Capital Partners. „Hoci trh môže byť krátkodobo blízko dna, obávame sa vplyvu globálnej obchodnej vojny na dlhodobý hospodársky rast.“
K výrazným turbulenciám na trhoch došlo po tom, ako Trump v stredu ohlásil rozsiahle recipročné clá na takmer všetkých obchodných partnerov USA. Napriek negatívnej reakcii trhov Trump pôsobí neochvejne. V piatok na sociálnej sieti Truth vyhlásil, že jeho „politika sa nikdy nezmení“, a zároveň vyzval investorov, aby viac investovali v USA.
Obchodná vojna zatienila silný NFP report
Pokles akcií nezmiernil ani prekvapivo silný marcový report z amerického trhu práce (NFP report). Ekonomika USA v marci vytvorila 228-tisíc pracovných miest, čo je oveľa viac, ako očakávaných 140-tisíc miest. Nezamestnanosť však mierne vzrástla na 4,2 % z februárových 4,1 %. „Táto správa pravdepodobne nebude považovaná za dôležitejšiu ako obchodná vojna,“ napísala v piatok po zverejnení Kathy Jonesová, strategička zo spoločnosti Charles Schwab.
Investori sa zbavovali akcií a vrhli sa na štátne dlhopisy, čím výnosy 10-ročných dlhopisov stlačili hlboko pod 4 %. Dolár, ktorý vo štvrtok prudko oslabil, sa síce mierne zotavil, no naďalej sa drží blízko svojho tohtoročného minima.
Powell hovorí, že clá sú vyššie, než sa očakávalo
Predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell zároveň upozornil, že americkú ekonomiku pravdepodobne čaká obdobie vyššej inflácie a pomalšieho rastu, než sa zdalo pred niekoľkými týždňami – dôvodom je väčší nárast ciel, než sa pôvodne očakávalo.
Uznanie, že inflácia môže mať trvalejší charakter, sa líši od postoja, ktorý Powell zaujal minulý mesiac. Vtedy na tlačovej konferencii povedal, že jeho základný scenár počíta s tým, že akékoľvek dodatočné inflačné tlaky spôsobené Trumpovými clami budú len dočasné. Tento prechodný postoj sa zhodoval s názorom, ktorý predtým vyjadril aj minister financií Scott Bessent.
Ekonómovia medzitým varujú pred recesiou. Banka JP Morgan predtým uviedla, že do konca roka predpovedá 60-percentnú pravdepodobnosť vstupu globálnej ekonomiky do recesie, pričom predtým to bolo 40 %.
Zdroje: cnbc; reuters; autor