Pred 50 rokmi čelili USA nepriaznivému hospodárskemu javu známemu ako stagflácia – ide o kombináciu stagnujúceho ekonomického rastu a vysokej inflácie. Dnes, keď rastú obavy z opätovného zrýchlenia inflácie a spomalenia ekonomiky, sa tento pojem opäť dostáva do popredia.
Situáciu ešte viac komplikuje politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý je odhodlaný uvaliť clá na takmer všetok dovoz do USA. Zároveň viaceré ekonomické ukazovatele signalizujú pokles hospodárskej aktivity, čo vyvoláva otázky o budúcom vývoji ekonomiky.
„Z hľadiska vývoja ide o stagfláciu,“ uviedol Mark Zandi, hlavný ekonóm agentúry Moody’s Analytics. „Vidíme vyššiu infláciu a slabší hospodársky rast, ktorý je výsledkom politických rozhodnutí – colnej a imigračnej politiky,“ dodal Zandi.
Tento fenomén, nevídaný od čias hyperinflácie a hospodárskeho spomalenia v 70. a na začiatku 80. rokov, sa v súčasnosti prejavuje najmä v takzvaných „mäkkých“ údajoch, ako sú prieskumy spotrebiteľskej dôvery a indexy nákupných manažérov. Prinajmenšom medzi spotrebiteľmi dosiahli dlhodobé inflačné očakávania najvyššiu úroveň za takmer 30 rokov, zatiaľ čo celkový sentiment sa prepadol na niekoľkoročné minimá.
Spotrebiteľské výdavky v USA zaznamenali v januári najvýraznejší pokles za takmer štyri roky, a to napriek prudkému nárastu príjmov. Prieskum ISM ukázal, že vo februári priemyselná výroba takmer nerástla, nové objednávky klesli najviac za päť rokov a ceny stúpli najrýchlejšie za viac ako rok.
V stredu zverejnený ADP report ukázal, že rast zamestnanosti v súkromnom sektore v USA sa vo februári spomalil. Podľa inštitútu ADP súkromný sektor v USA vo februári vytvoril iba 77.000 nových pracovných miest, pričom analytici očakávali 141-tisíc nových miest.
„Inflačné očakávania vzrástli. Ľudia sú nervózni a neistota ohľadom ekonomického rastu sa prehlbuje,“ uviedol ekonóm Mark Zandi. „Smerujeme k stagflácii, no situácia nebude taká dramatická ako v 70. a 80. rokoch – Federálny rezervný systém to jednoducho nedovolí,“ dodal ekonóm.
Dhaval Joshi, hlavný stratég spoločnosti BCA Research, pre Business Insider uviedol, že USA by mohli už v druhom štvrťroku tohto roka vstúpiť do obdobia „mini-stagflácie“. Zdá sa, že inflácia sa už „zasekla“ nad 2-percentným cieľom Fedu. V dôsledku vyšších cien Fed nebude ochotný v tomto roku ďalej znižovať úrokové sadzby, povedal Joshi, čo by mohlo viesť k spomaleniu rastu.
Dôležité informácie o smerovaní americkej ekonomiky by mala priniesť piatková správa o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora, tzv. NFP report.
Zdroje: businessinsider.com; cnbc