Po technologických gigantoch Google a Microsoft prichádza so svojím kvantovým čipom aj Amazon. Cloudová divízia Amazon Web Services (AWS) predstavila svoj prvý kvantový počítačový čip, ktorý je podľa nej krokom k budovaniu praktických kvantových počítačov vo veľkom meradle.
Amazon predstavuje Ocelot
Technologický gigant vyvinul malý prototyp čipu s názvom Ocelot, ktorý má testovať jeho architektúru kvantovej korekcie chýb. Na rozdiel od klasických počítačov, ktoré používajú binárne bity, kvantové počítače používajú kvantové bity – qubity. Avšak čím viac qubitov sa používa, tým viac chýb sa zvyčajne vyskytuje vo výpočte, čo je nákladné na opravu a robí kvantá menej atraktívnymi pre komerčné využitie.
Amazon tvrdí, že jeho čip je navrhnutý tak, aby umožnil efektívnu a škálovateľnú kvantovú opravu chýb, pričom môže znížiť počet dodatočných qubitov potrebných na tento proces až o 90 %.
„Veríme, že architektúra Ocelot s jej hardvérovo efektívnym prístupom k oprave chýb nás dobre stavia do pozície, v ktorej môžeme riešiť ďalšiu fázu kvantovej výpočtovej techniky: naučiť sa škálovať,“ uviedli vo vyhlásení Fernando Brandão, vedúci oddelenia kvantových algoritmov v AWS, a Oskar Painter, vedúci oddelenia kvantového hardvéru v AWS.
Kvantové čipy predstavil aj Alphabet a Microsoft
Minulý týždeň spoločnosť Microsoft predstavila svoj prvý kvantový počítačový čip Majorana 1, ktorý je postavený na „topovodičoch“ – novom materiáli, ktorý umožňuje vytvoriť nový stav hmoty nazývaný „topologická supravodivosť“.
Tento nový stav hmoty, na ktorom Microsoft pracoval takmer dve desaťročia, umožňuje kvantovým systémom škálovať až na milión qubitov na jeden čip. Pri milióne qubitov by kvantový počítač mohol vykonávať oveľa náročnejšie výpočty ako tradičné počítače.
Materská spoločnosť Google, Alphabet, predstavila v decembri kvantový čip Willow, ktorý podľa firmy dokázal „exponenciálne“ znížiť mieru chýb pri škálovaní qubitov. Willow zvládol zložitý výpočet za menej ako päť minút, zatiaľ čo superpočítaču Frontier, aktuálne najrýchlejšiemu na svete, by ten istý výpočet trval až 10 septiliónov rokov.
Zdroje: qz.com; techcrunch.com;