Americký technologický obor Microsoft v stredu predstavil svoj prvý kvantový počítačový čip s názvom Majorana 1. Spoločnosť sa výskumu v tejto oblasti venuje už takmer dve desaťročia.
Kvantové počítače fungujú na princípe qubitov, čo sú základné jednotky kvantovej informatiky. Na rozdiel od klasických binárnych bitov sú však oveľa citlivejšie na šum, čo môže spôsobovať chyby a stratu údajov. Spoločnosti ako IBM, Microsoft a Google sa preto už roky snažia zvýšiť ich spoľahlivosť.
Microsoft v tomto smere dosiahol významný pokrok – Majorana 1 dokáže potenciálne umiestniť milión qubitov na jeden čip. Namiesto elektrónov využíva tzv. Majoranove častice, ktoré v roku 1937 predpovedal fyzik Ettore Majorana. Kľúčovým prelomom bolo vytvorenie „prvého topovodiča na svete“ – nového materiálu, ktorý umožňuje nielen pozorovať, ale aj riadiť tieto častice, čím sa otvára cesta k spoľahlivejším kvantovým výpočtom.
Na rozdiel od bežných výrobcov polovodičov, ako je Taiwan Semiconductor, si Microsoft vyrába komponenty pre Majorana 1 priamo v USA, keďže celý proces zatiaľ prebieha v malom meradle. „Chceme dosiahnuť niekoľko stoviek qubitov, než začneme hovoriť o komerčnej spoľahlivosti,“ uviedol pre CNBC Jason Zander, výkonný viceprezident Microsoftu.
Dovtedy bude spoločnosť pokračovať v spolupráci s národnými laboratóriami a univerzitami na ďalšom výskume. Napriek tomu, že Majorana 1 je primárne výskumným projektom, kvantová technológia stále priťahuje pozornosť investorov.
„Kvantový počítač s miliónom qubitov nie je len míľnikom – je to vstupná brána k riešeniu niektorých z najťažších problémov na svete,“ uviedol Chetan Nayak, technický pracovník spoločnosti Microsoft. „Mnoho ľudí hovorí, že praktické kvantové počítače sú vzdialené ešte desaťročia,“ povedal. „Myslím si však, že nás to posúva skôr do horizontu rokov než desaťročí,“ povedal Nayak.
Technologickí experti veria, že kvantové počítače by jedného dňa mohli efektívne riešiť problémy, ktoré by boli pre klasické počítače náročné, ak nie nemožné.
Zdroje: theverge.com; cnbc.com; bbc