Výpredaj na kryptotrhu. Bitcoin za posledný mesiac klesol o 23 %

Na trhu s kryptomenami je v piatok poriadne rušno. Najväčšia kryptomena Bitcoin stráca približne 7 % na 54 300 USD, čo je najnižšia úroveň od februára. Za posledných 30 dní sa cena Bitcoinu prepadla o viac ako 23 %.

Pod tlakom sú aj altcoiny. Druhá najväčšia kryptomena Ethereum dnes odpisuje 10 %, BNP stráca 11,60 %, Solana 6,53 %, XRP 11,30 % a Dogecoin je nižšie o 15 %.

Kryptoinvestori v súčasnosti čelia viacerým výzvam. Federálny rezervný systém (Fed) v stredu zverejnil zápisnicu zo svojho júnového zasadnutia, z ktorej vyplýva, že predstavitelia menového výboru sa zdráhajú znížiť úrokové sadzby, kým ďalšie údaje neukážu, že inflácia udržateľne smeruje k 2 %-nému cieľu. Vyššie úrokové sadzby sú zvyčajne menej priaznivé pre rizikové aktíva vrátane kryptomien.

Navyše, kryptomenová burza Mt. Gox, ktorá skrachovala pred 10 rokmi, začína vyplácať svojich bývalých klientov. V prípade, že sa veľká časť z nich rozhodne tieto bitcoiny rýchlo predať, mohlo by to viesť k ďalšiemu tlaku na pokles cien. Z údajov analytickej spoločnosti Arkham Intelligence vyplýva, že burza Mt. Gox o 00:27 UTC previedla 47 228 BTC (2,6 miliardy USD) z offline úložiska (cold wallet) do novej peňaženky. Burza Mt.Gox drží bitcoiny v hodnote približne 8 miliárd dolárov.

K nervozite na trhu prispievajú aj presuny Bitcoinov nemeckej vlády. Nemecké orgány držia zhruba 50-tisíc BTC, ktoré boli pravdepodobne zhabané od prevádzkovateľa pritáskej webstránky Movie2k.

Bitcoin sa v marci tohto roku dostal na historické maximum nad 73 700 USD po tom, ako Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) schválila spotové bitcoinové ETF fondy.

Graf: Vývoj ceny BTC za posledných 30 dní

Graf: Vývoj ceny BTC za posledných 30 dní
Graf: Vývoj ceny BTC za posledných 30 dní (Coinmarketcap.com)
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre