Bitcoin za posledných 7 dní klesol o viac ako 10 %

Bitcoin aj v stredu pokračuje v poklese, keď stráca viac ako 3 % na 61 580 USD. Najväčšia kryptomena za posledných päť dní klesla o 8,10 percenta a za posledný mesiac stratila cez 10 %.

Kryptoinvestori netrpezlivo očakávajú tzv. halving bitcoinu, ktorý sa uskutoční 19. apríla. Časť trhu predpokladá, že táto udalosť bude pôsobiť ako katalyzátor nielen pre bitcoin, ale aj ostatné kryptomeny.

Pri halvingu, ku ktorému dochádza približne každé štyri roky, sa znižuje odmena pre ťažiarov bitcoinov na polovicu, čím sa do obehu dostáva menej tokenov. Analytici preto predpokladajú, že s poklesom ponuky by mala hodnota digitálneho aktíva rásť. Keďže ale bitcoin len nedávno dosiahol historické maximum, objavujú sa pochybnosti, či bude mať halving aj tentokrát pozitívny vplyv, pretože očakávaná udalosť už môže byť započítaná v cenách.

Ďalším kľúčovým faktorom, ktorý stojí za poklesom najznámejšej virtuálnej meny, sú silné makrodáta z USA, ktoré posilnili presvedčenie, že americký Federálny rezervný systém (Fed) sa tento rok pravdepodobne nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Rizikovým aktívam nepomáha ani stupňujúce sa napätie na Blízkom východe.

Graf: Vývoj BTC/USD za posledný mesiac

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
Komentáre