Investori sa boja ázijských mien

invstovanie do akcií

Od posledného kvartálu 2021 sme v devízovom priestore svedkami neutíchajúceho nárastu averzie voči riziku. Vidieť to aj na vývoji ázijských mien. Takáto situácia nastala prvýkrát od začiatku globálneho lockdownu v roku 2020.

Ukazovateľ devízového rizika Saxo Bank, ktorý je založený na vývoji ázijských mien (okrem japonského jenu) voči americkému doláru, sa znížil v 3. štvrťroku o 8,9 %. „Ide o najväčší pokles od 3. štvrťroka 2015, pričom za nárastom averzie k riziku stojí niekoľko dôvodov: riziko globálnej recesie, európska energetická kríza, dôsledky ukrajinskej vojny, „permanentná“ inflácia a v hlavne pokles likvidity v amerických dolároch. Z nášho pohľadu je práve tento posledne menovaný faktor tým najdôležitejším,“ hovorí Christopher Dembik, odborník Saxo Bank.

Globálna likvidita denominovaná v amerických dolároch je podľa neho v poklese prvýkrát od začiatku roka 2019 (v tom čase bola hlavným rušivým faktorom obchodná vojna medzi Čínou a USA). „Očakávam preto, že nasledujúce mesiace budú stále náročné pre väčšinu rizikových aktív (vrátane výmenných kurzov rozvíjajúcich sa mien), keďže uvedené riziká sú čím ďalej väčšou realitou. Z tohto dôvodu zostáva investorom americký dolár s veľmi malými alternatívami,“ dodáva Christopher Dembik.

Analytik Saxo Bank
Zdieľať
Komentáre