7-krokový návod, ako prestať žiť od výplaty k výplate!

1. Mnoho odborníkov sa domnieva, že prvým krokom, ako prestať žiť od “výplaty k výplate”, je vypracovanie prehľadného rozpočtu. Samozrejme, ako si nižšie ukážeme, ide o podstatný bod na ceste k zlepšeniu vašich osobných financií, no my sme ho zaradili až na druhú priečku.

Ešte dôležitejším krokom je totiž zmena vášho postoja k peniazom. Ak žijete od výplaty k výplate, niekde vo vás a vašom vnímaní financií bude obrovská chyba. Možno pred sebou “kopete svoje dlhy” a neuhradené faktúry, zatvárate si pred nimi oči a hromžíte na peniaze ako veľmi sú zlé.

Alebo si žijete nad pomery, nerozvážne míňate a váš postoj k peniazom sa dá zhrnúť asi takto: „Veď čo, žijeme len raz“! Takže ak chcete prestať žiť od výplaty k výplate, budete musieť svoj postoj k peniazom prehodnotiť!

2. Vypracovanie domáceho rozpočtu je jedným z najdôležitejších krokov, ako svoje osobné financie uchopiť pevne do rúk. Nestačí mať iba hmlistú predstavu o tom, koľko asi máte príjmov a koľko výdavkov. Základom je spraviť si presný rozpočet, aby ste mali spísané všetko čierne na bielom. Stručná ukážka – dajme tomu, že:

  • váš mesačný príjem je 780 EUR
  • nájomné 260 EUR
  • energie 80 EUR
  • telefón a internet 40 EUR
  • poistky 30 EUR
  • strava 180 EUR
  • zvyšok (príjmy-výdavky) – to mi zostáva

Z hotového rozpočtu vyčítate, na čo všetko míňate svoje peniaze a koľko potrebujete zarobiť, aby ste sa vôbec uživili.

3. Krok číslo 3 znie: Dôkladne špehujte svoje výdavky – Ak ani rozpočet nezabránil “vyparovaniu“ vašich prostriedkov, na čase je zahrať sa na detektíva a začať špehovať svoje výdavky. Rozdeľte ich do jednotlivých kategórií ako „jedlo a pitie“ „zábava“ a celú skupinu spočítajte (pomôcť si môžete rôznymi zdarma softvérmi, ktoré vám pomôžu udržať čerstvý prehľad vašich výdavkov).

O čo v tomto bode vlastne ide? Možno ste si v rozpočte stanovili, že na stravu miniete zhruba 180 EUR mesačne, no v skutočnosti si pravidelne kupujete drahé latté kávičky alebo dobre vyzerajúce bagetky, nad ktorými ste sa pri zostavovaní rozpočtu nezamýšľali.

Ak si to všetko nakoniec zosumarizujeme, môže nám napríklad vyjsť, že nám v danej výdavkovej skupine uniká viac ako 100 EUR, čo z pohľadu takého 700 eurového príjmu nie je málo!

4. Okrešte svoj komfort – teraz, keď už o svojich výdavkoch viete všetko, je čas zamyslieť sa, či sa z vášho pohodlia a životného štandardu nedá určitá časť „odsať“.

Ukážme si príklad: Ak za internet mesačne platíte 20 EUR, v situácii, kedy žijete od výplaty k výplate, vám určite postačí pomalšie pripojenie za 10 EUR. Alebo platíte 30 EUR za fitness, pričom stačí ráno vziať psa a zabehať si v parku.

5. Nakupujte vo väčších množstvách – aj keď je prvotný nákup drahší, časom uvidíte pozitívne efekty. Mnohé obchodné reťazce poskytujú množstevné zľavy, a ak viete, že niečo jednoducho budete potrebovať, nakúpte do zásoby.

Takto danú vec budete mať neustále po ruke, a ak ju budete potrebovať, nemusíte po ňu utekať do vedľajšieho (a zrejme predraženého) obchodu.

6. Stanovte si deň úhrad – Mnoho ľudí sa do problémov a dlhov dostane len preto, že zameškajú svoje platby a faktúry splácajú neskoro po dátume splatnosti. Samozrejme aj s úrokmi z omeškania, čo je úplne zbytočné! Aby ste takýmto situáciám predišli, v mesiaci si jeden deň označte za deň úhrad a vtedy svoje šeky a faktúry poplaťte.

Navyše, ak budete spoľahlivo uhrádzať všetky platby, v prípade, keď sa budete snažiť o vyjednanie lepších podmienok (či už úrok, doba splatnosti, odklad splátky..), vám bude veriteľ ochotnejší ustúpiť. Ak uvidí, že s platbami pravidelne meškáte, nebude mať dôvod vyhovieť vám.

7. Posledným bodom v návode, ako sa vymaniť z nepriaznivej finančnej situácie, je popri hore uvedenom vylepšenie strany príjmov. Či už vezmete brigádu v nejakých fast-foodovych reťazcoch, baroch alebo supermarketoch, jedno je isté: každý príjem navyše pomôže.

Prípadne skúste požiadať svojho nadriadeného, či nemôžete pracovať viac hodín alebo hľadajte možnosti, ako postúpiť vyššie a vycibriť svoj doterajší plat.

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať