Čínska ľudová banka (PBOC) aj naďalej posilňuje svoje zlaté rezervy. Z oficiálnych údajov zverejnených v sobotu vyplýva, že Čína v máji rozšírila svoje rezervy zlata už siedmy mesiac v rade.
Zlato, ktoré je často považované za útočisko pred ekonomickou a geopolitickou neistotou, sa v máji obchodovalo na stabilnej úrovni po tom, ako v apríli dosiahlo historické maximum 3 500 USD za uncu.
Nákupy pokračujú napriek rekordným cenám
Peking pokračuje v nákupoch napriek vysokým cenám, čo naznačuje dlhodobú stratégiu diverzifikácie svojich devízových rezerv. Od začiatku tohto roka cena zlata vzrástla o približne 26 %.
Zlaté rezervy PBOC sa na konci mája zvýšili na 73,83 milióna trójskych uncí rýdzeho zlata, čo predstavuje mierny nárast oproti aprílovým 73,77 milióna uncí. Hodnota týchto rezerv však klesla z 243,59 miliardy USD na konci apríla na 241,99 miliardy USD na konci mája.
Predstavitelia PBOC verejne neuviedli, čo bolo príčinou nákupu zlata. V roku 2024 si centrálna banka po 18-mesačnej nákupnej vlne dala šesťmesačnú prestávku a v novembri, keď Donald Trump vyhral americké prezidentské voľby, nákup zlata obnovila.
Podľa analytickej spoločnosti Metals Focus sú centrálne banky po celom svete na dobrej ceste nakúpiť v roku 2025 spolu až 1 000 metrických ton zlata. Ak sa tieto prognózy naplnia, pôjde už o štvrtý po sebe nasledujúci rok rekordných nákupov zlata, čo poukazuje na rastúcu snahu štátov diverzifikovať svoje rezervy mimo dolára.
Prečo centrálne banky nakupujú zlato?
Podľa odborníkov existuje niekoľko dôvodov, prečo centrálne banky v posledných rokoch zvyšujú svoje zlaté rezervy, pričom hlavným z nich je diverzifikácia devízových rezerv.
Centrálne banky už tradične držali väčšinu svojich rezerv v hlavných svetových menách, najmä v americkom dolári. V súčasnosti však mnohé z nich menia túto stratégiu a zvyšujú podiel zlata v rezervách. Cieľom je znížiť závislosť od jedného konkrétneho aktíva alebo meny.
Nákupom fyzického zlata získavajú aktívum, ktoré funguje nezávisle od tradičného bankového systému a neviaže sa na žiadnu konkrétnu krajinu či politické rozhodnutia. Práve preto je imúnne voči medzinárodným sankciám, zmrazeniu aktív alebo iným obmedzeniam, ktoré by mohli postihnúť zahraničné meny alebo štátne dlhopisy.
Centrálne banky zároveň prostredníctvom zlata chránia národné bohatstvo a usilujú sa o dlhodobú finančnú stabilitu. Ak by boli ich rezervy príliš koncentrované v jednej triede aktív – napríklad len v devízach – vystavovali by sa nadmernému riziku v prípade trhových otrasov.
Fyzické zlato je zároveň výnimočné tým, že nepredstavuje riziko protistrany. Na rozdiel od digitálnych mien alebo štátnych dlhopisov ho nemožno zo vzdialenosti zmraziť, znehodnotiť infláciou ani priamo postihnúť sankciami.
Čítaj tiež: 6 spôsobov, ako investovať do zlata