Americké akcie počas stredajšieho obchodovania prudko vzrástli po tom, čo prezident Donald Trump oznámil pozastavenie niektorých recipročných ciel.
Index Dow Jones vyskočil o 7,87 %, čo je najväčší nárast od marca 2020. Nasdaq Composite pridal 12,16 %, čo je jeho najväčší jednodňový zisk od januára 2001 a druhý najlepší deň vôbec. S&P 500 vzrástol o 9,52 % a usadil sa na úrovni 5 456,90, čím dosiahol najväčší jednodňový nárast od roku 2008. Akcie Apple vzrástli o viac ako 15 %, akcie Nvidia o takmer 19 % a akcie spoločnosti Tesla uzavreli vyššie o 22 % .
Trump v stredu znížil colné sadzby na dovoz z väčšiny obchodných partnerov USA na 10 % po dobu 90 dní, aby umožnil obchodné rokovania s týmito krajinami. Na sieti Truth Social tiež uviedol, že zvyšuje clá uvalené na dovoz z Číny na 125 % „s okamžitou platnosťou“.
BREAKING: President Trump issues a 90-day pause on tariffs "and a substantially lowered Reciprocal Tariff during this period of 10%," except for China.
The president has raised tariffs on China to 125%, effective immediately. pic.twitter.com/XNBKA6uH7S
— Collin Rugg (@CollinRugg) April 9, 2025
Trump dodal, že pauza je potrebná, pretože „viac ako 75 krajín“ kontaktovalo jeho administratívu s cieľom uzavrieť obchodné dohody. „Každé z týchto riešení bude šité na mieru, bude to trvať určitý čas… takže preto pristupujeme k 90-dňovej pauze,“ povedal minister financií Scott Bessent. Bessent neskôr spresnil, že všetky krajiny okrem Číny sa v priebehu rokovaní vrátia k základnej colnej sadzbe 10 % a že pozastavenie sa nebude vzťahovať na sektorové clá.
Pred oznámením 90-dňovej pauzy na trhoch kulminovalo napätie, keď investori s obavami sledovali eskaláciu sporov medzi Čínou a USA. Peking v reakcii na americké clá avizoval, že clá na dovoz z USA zvyšuje z pôvodných 34 percent na viac ako 80 %. Situáciu eskalovala aj Európska únia, ktorá schválila prvý balík odvetných ciel voči Spojeným štátom s platnosťou od 15. apríla.
Obavy z obchodnej vojny však už stihli zatriasť trhmi. Za uplynulé štyri obchodné dni zaznamenali hlavné indexy výrazné straty, keď S&P 500 odpísal 12 % a technologický Nasdaq sa prepadol o vyše 13 %. Takéto straty trhy nezažili od obdobia pandémie.