Spoločnosť Apple v pondelok oznámila, že v nasledujúcich štyroch rokoch chce v USA investovať až 500 miliárd USD so zameraním na podporu domácej výroby a umelej inteligencie (AI).
Technologický gigant uviedol, že v spolupráci s partnermi otvorí v Houstone závod s rozlohou 250 000 metrov štvorcových, ktorý bude vyrábať servery pre Apple Intelligence, jeho osobného asistenta s umelou inteligenciou pre iPhone, iPad a počítače Mac.
Nová továreň, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2026, bude súčasťou rozsiahleho investičného plánu, ku ktorému sa spoločnosť Apple zaviazala v nasledujúcich štyroch rokoch. Okrem nového závodu v Texase spoločnosť uviedla, že plánuje zamestnať aj približne 20 000 nových zamestnancov v celých USA.
„Veríme v budúcnosť amerických inovácií a sme hrdí na to, že môžeme nadviazať na naše dlhodobé investície v USA týmto záväzkom vo výške 500 miliárd dolárov pre budúcnosť našej krajiny,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook.
Apple čelí clám na čínsky dovoz
Tento krok prichádza po tom, ako sa šéf spoločnosti Apple minulý týždeň stretol s prezidentom Donaldom Trumpom. Výrobca iPhonov čelí tlaku Trumpovej administratívy ohľadom miesta výroby svojich produktov, keďže väčšinu z nich montuje v Číne.
Začiatkom tohto mesiaca Trump podpísal príkaz, ktorým zaviedol 10 % clá na čínsky tovar popri existujúcich clách do výšky 25 %, ktoré boli uvalené počas jeho prvého prezidentského obdobia.
Už počas prvej Trumpovej vlády Apple prisľúbil vytvorenie 20 000 nových pracovných miest a investície vo výške 350 miliárd dolárov v USA, vrátane nového kampusu v Austine, ktorý je stále vo výstavbe. Spoločnosť vtedy získala colné výnimky na niektoré svoje výrobky. Nová investícia v USA môže slúžiť ako stratégia na získanie ďalšej ochrany pred novými Trumpovými clami.
Spoločnosť oznámila, že jej investičný plán vo výške 500 miliárd USD bude zahŕňať spoluprácu s americkými dodávateľmi, tvorbu obsahu pre streamovaciu službu Apple TV+ v 20 štátoch, vytváranie nových pracovných miest a zvýšené výdavky na výskum a vývoj (R&D).
Spoločnosť ďalej uviedla, že „zostáva jedným z najväčších daňových poplatníkov v USA, keďže za posledných päť rokov zaplatila na daniach v USA viac ako 75 miliárd USD, z toho 19 miliárd USD len v roku 2024“.
Technologický gigant tiež vyhlásil, že zdvojnásobí svoj americký fond pre pokročilú výrobu zo súčasných 5 miliárd USD na 10 miliárd USD, taktiež vytvorí novú výrobnú akadémiu v Michigane a zvýši svoje investície do výskumu a vývoja v USA s cieľom podporiť špičkové oblasti, ako je napríklad kremíkové inžinierstvo.
Zdroje: cnbc; qz.com; theverge.com