Americký minister financií Scott Bessent uviedol, že prezident Donald Trump nepožaduje od Federálneho rezervného systému (Fed) zníženie krátkodobých úrokových sadzieb, avšak spoločne by chceli znížiť dlhodobé náklady na pôžičky cez výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov. Bessent to povedal v rozhovore pre Fox Business.
Zatiaľ čo Fed stanovuje krátkodobé úrokové sadzby, ktoré môžu mať domino efekt a ovplyvniť dlhodobejšie úroky, existujú aj ďalšie faktory, ktoré vplývajú na výnosy 10-ročných štátnych bondov, ako je napr. výhľad hospodárskeho rastu, inflácia či ponuka dlhopisov.
Vyjadrenia nového ministra financií naznačujú, že Biely dom zmiernil tlak na Fed, ktorý minulý mesiac ponechal sadzby nezmenené po troch zníženiach za sebou. Samotný Trump minulú nedeľu uviedol, že centrálna banka urobila dobre, keď na svojom poslednom zasadnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené. „Myslím si, že ponechanie sadzieb v tomto bode bolo správne,“ uviedol pred novinármi. Tieto vyjadrenia vyzneli ako určitý obrat po tom, čo Trump koncom januára vyhlásil, že bude „požadovať“ nižšie sadzby a že si myslí, že Fed ho vypočuje.
Podľa Scotta sú pre Trumpovu ekonomickú stratégiu kľúčové najmä dlhodobé výnosy. Rozšírenie ponuky energií v USA by mohlo pomôcť obmedziť infláciu, ktorá zaťažuje spotrebiteľov aj podniky. Administratíva preto počíta s tým, že nižšie náklady na energie spôsobia reťazový efekt – zlacnia tovary a uľahčia splácanie dlhodobých pôžičiek.
„USA čelia vážnemu problému s výdavkami, ktorý sa rýchlo mení na vážny hospodársky problém. Zameriavam sa na štátny dlh a rozpočtový deficit. Chcem ho znížiť a zároveň zvýšiť HDP“, uviedol Scott.
Scott sa intenzívne venuje Trumpovej obchodnej politike a objasnil, ako administratíva využíva clá na oživenie domáceho priemyslu. Colné hrozby voči Kolumbii, Mexiku a Kanade boli podľa neho zamerané na nátlak, aby tieto krajiny spolupracovali v otázkach imigrácie a obchodu. Konečným cieľom je však podľa Scotta prinavrátiť pracovné miesta vo výrobe späť do USA. „Naším cieľom je dlhodobý rast,“ povedal a naznačil, že keď sa americké továrne rozbehnú, príjmy z ciel prirodzene klesnú.
„Trumpov tím hrá dlhodobú hru – teraz vyvíja tlak na obchodných partnerov s cieľom vytvoriť sebestačnú priemyselnú základňu“, povedal Scott. Napriek tomu, že pred nástupom do funkcie kritizoval stratégiu bývalej ministerky financií Janet Yellenovej, Scott zatiaľ zachováva väčšinu jej rámca a uprednostňuje stabilitu pred chaosom.
Ministerstvo financií budúci týždeň plánuje aukciu dlhopisov v objeme 125 miliárd USD, pričom aukcia bude zahŕňať 3-ročné, 10-ročné a 30-ročné splatnosti. Komplikácie spôsobuje aj prebiehajúci program kvantitatívneho sprísňovania Fedu, ktorý každý mesiac odčerpáva z obehu štátne dlhopisy v hodnote 25 miliárd USD. Vzhľadom na nižší objem kupujúcich je ministerstvo nútené prehodnotiť svoju stratégiu požičiavania. Scott zdôraznil, že pozorne sleduje, kedy by Fed mohol uvoľniť alebo úplne zastaviť súčasnú politiku. Obchodníci teraz očakávajú, že kvantitatívne uťahovanie sa skončí niekedy v lete, čiže o niečo neskôr, ako sa pôvodne odhadovalo, čo do roku 2025 vytvorí ďalší tlak na výnosy štátnych dlhopisov.
Zdroje: finance.yahooo.com; cryptopolitan.com