Sme len v roku 1996: Bank of America tvrdí, že boom AI je iba v začiatkoch

OpenAI

Banka Bank of America tvrdí, že boom umelej inteligencie (AI) je v počiatočnom štádiu a kopíruje trajektóriu rozmachu internetu v 90. rokoch.

Zatiaľ čo skeptici spochybňujú, či potenciálne príjmy z generatívnej AI stoja za obrovské investície do AI infraštruktúry, banka naznačuje, že vývoj tejto technológie odráža počiatky internetu. „Najnovšia vlna AI môže spustiť technologickú evolúciu, ktorá sa dotkne každého sektora,“ uviedla BofA vo svojej najnovšej správe s názvom ‚AI: Od evolúcie k revolúcii?‘.

Správa banky je založená na prieskume medzi akciovými analytikmi a makrostratégmi vo viac ako 3 000 spoločnostiach. Títo odborníci tvrdia, že AI je tretím veľkým technologickým cyklom za posledných 50 rokov a začal sa spustením ChatGPT v novembri 2022. AI nasleduje po inovačných vlnách osobných počítačov v roku 1981 a internetu v roku 1994. Ale na rozdiel od predošlých technologických boomov, ktorým trvalo 15 až 30 rokov, kým sa dostali do hlavného prúdu, vplyv AI sa pravdepodobne prejaví skôr, uvádza sa v správe banky.

„GenAI môže byť katalyzátorom technologickej evolúcie, ktorá naruší každé odvetvie a zmení globálnu ekonomiku v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov,“ uvádza BofA. Investori však podceňujú dlhodobý vplyv tejto technológie a preceňujú jej krátkodobý potenciál, čo je typické pre technologické boomy, uvádza sa v správe. „Kapitálové výdavky na umelú inteligenciu by mohli v nasledujúcich rokoch dosiahnuť viac ako 1 bilión USD, ale v porovnaní s internetom sme len v roku 1996,“ uvádza sa v správe.

Dodáva, že súčasná úroveň investícií do spoločností ako OpenAI, Anthropic a Inflection AI, je len základom pre vývoj aplikácií generatívnej AI, ktoré sú väčšinou ešte len v beta verzii. Ich plný rozvoj a rast bude vyžadovať určitý čas. Stratégovia odhadujú, že AI bude hnacou silou rastu marží väčšiny priemyselných skupín. Obzvlášť veľký nárast zaznamenajú polotovary a softvér s približne 4,8 % a 5,2 % nárastom marže v nasledujúcich piatich rokoch.

Napriek obavám z vplyvu umelej inteligencie na tvorbu pracovných miest banka poznamenala, že prijatie AI môže mať deflačný charakter. Správa poukázala na to, že AI by síce mohla viesť k automatizácii a vytláčaniu pracovných miest, no zároveň by mohla vytvoriť nové pracovné pozície.

Správa prichádza v čase narastajúcej skepsy v súvislosti s umelou inteligenciou, keďže investori zatiaľ nevidia zmysluplnú návratnosť obrovských investícií spoločností do tejto technológie. Hlavný americký akciový stratég Morgan Stanley, Mike Wilson, v utorok vyhlásil, že investičná téma umelej inteligencie je „prevarená“ a investorom odporučil, aby sa stiahli do defenzívnych akcií.

Zdroje: businessinsider.com; investing.com

rm stock