Oživenie čínskej ekonomiky brzdí realitná kríza a slabá spotreba

čínsky juan

Oživenie čínskej ekonomiky v júli pribrzdila pokračujúca kríza na trhu s nehnuteľnosťami a slabá spotreba. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil Národný štatistický úrad. Nezamestnanosť v Číne vzrástla prvýkrát od februára a dosiahla 5,2 % v porovnaní s 5 % v júni.

Priemyselná výroba tiež rástla pomalšie ako v predchádzajúcom mesiaci, keď v júli dosiahla medziročný nárast o 5,1 % v porovnaní s júnovým nárastom o 5,3 %. Maloobchodné tržby vzrástli o niečo viac, ako očakávali analytici, keď sa v júli medziročne zvýšili o 2,7 % v porovnaní s 2 %-ným rastom v júni.

Hovorca štatistického úradu uviedol, že oživenie spotreby by sa mohlo zlepšovať, keďže vláda nedávno prijala politiku na podporu spotrebiteľských výdavkov. Peking minulý mesiac oznámil, že plánuje použiť 150 mld. jüanov (20,9 mld. USD) z vládneho dlhu na financovanie výmeny spotrebného tovaru, ako sú spotrebiče a autá, a to s cieľom stimulovať výdavky.

Spotreba sa na hospodárskom raste Číny v prvom polroku podieľala približne 60 percentami a očakáva sa, že v budúcnosti bude zohrávať ešte väčšiu úlohu. Vývoz, ktorý je tradične najsilnejším motorom hospodárskeho rastu Číny, tlmia trenice so Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami.

Investície do nehnuteľností sa za prvých sedem mesiacov roka medziročne znížili o 10,2 %. Po tom, ako regulačné orgány potlačili nadmerné zadlžovanie developerov, sa na realitnom trhu spustila reťazová reakcia, ktorá so sebou stiahla predaje aj ceny nehnuteľností. To negatívne zasiahlo aj mnohé ďalšie časti hospodárstva, ako napríklad stavebníctvo, stavebné materiály či segment s domácimi spotrebičmi.

Zdroje: apnews.com

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre