Multimiliardový balík odmien pre Elona Muska prešiel s podporou 77 % hlasov

Elon Musk
Elon Musk (Flickr)

Americká automobilová spoločnosť Tesla v piatok uviedla, že balík odmien pre jej generálneho riaditeľa Elona Muska v objeme 56 miliárd USD získal podporu približne 77 % všetkých hlasov akcionárov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ide o najväčší balík odmien v histórii amerických spoločností. Za schválenie dohody hlasovali investori vlastniaci 1,76 miliardy akcií.

Akcionári tak vyslali Muskovi správu, aby sa naďalej naplno koncentroval na výrobcu elektromobilov, ktorý je jeho najväčším zdrojom bohatstva. Hlasovanie potvrdilo, že Musk má veľkú podporu drobných akcionárov Tesly, ktorí sú jeho fanúšikmi. Návrh prešiel napriek odporu niektorých veľkých inštitucionálnych investorov.

Akcionári už balík odmien pre Muska schválili v roku 2018, no jeho vyplatenie zablokoval súd v Delaware, kde má Tesla oficiálne sídlo. Sudkyňa Kathaleen McCormicková na začiatku tohto roka dohodu zrušila a označila ju za nepochopiteľnú a nespravodlivú voči akcionárom.

Očakáva sa, že Tesla teraz podá odvolanie a pokiaľ neuspeje, presunie svoje sídlo do Texasu, kde by balík odmien mohol prejsť vďaka potenciálne priaznivejším súdom. Akcionári dali návrhu na presunutie právneho sídla spoločnosti z Delawaru do Texasu zelenú.

Elon Musk pred hlasovaním naznačil, že ak mu odmena nebude vyplatená, môže svoje aktivity v oblasti umelej inteligencie a robotiky rozvíjať mimo Teslu. Už minulý rok založil startup zameraný na umelú inteligenciu xAI, ktorý od investorov získal niekoľko miliárd dolárov.

Zdroje: reuters; autor

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre