Historický míľnik. Dow Jones sa prvýkrát pozrel nad hranicu 40 000 bodov

burza NYSE
burza NYSE

Akciový index Dow Jones po prvýkrát vo svojej 128-ročnej histórii vzrástol nad hranicu 40 000 bodov, keď sa v priebehu dnešného obchodovania vyšplhal na úroveň 40 051 bodov. Od začiatku roka tento benchmark posilnil o takmer 6 %.

Už počas stredajšieho obchodovania si americké akcie pripísali rekordné maximá, keďže najnovšie údaje ukázali, že inflácia v USA sa ochladzuje, čo posilnilo stávky na nižšie sadzby. K týmto očakávaniam prispel aj ďalší kľúčový údaj – aprílové maloobchodné tržby, ktoré boli výrazne slabšie, ako sa očakávalo. Sú to práve spotrebiteľské výdavky, ktoré poháňajú americkú ekonomiku.

„Toto je prvá dobrá správa o vývoji inflácie za posledné štyri mesiace a trhom sa to páči,“ uviedol Gary Pzegeo zo spoločnosti CIBC Private Wealth US. Pzegeo dodáva, že spolu s maloobchodnými tržbami to podporuje zníženie sadzieb Fedu na jeseň.

Okrem stávok, že americká centrálna banka čoskoro zníži sadzby, sú ťahúňom akcií aj priaznivé kvartálne výsledky firiem. Benchmark dnes poháňajú najmä akcie maloobchodníka Walmart (WMT), ktorého štvrťročné výsledky prekonali očakávania a akcie vzrástli takmer o 6 %. Darí sa aj akciám leteckých spoločností či Big Techu.

Akciový index Dow Jones vznikol v roku 1896, pričom hranicu 10.000 bodov prvýkrát dosiahol v marci 1999. Index sleduje výkonnosť 30 amerických spoločností – ide o tzv. blue chip akcie, čo sú akcie podnikov s veľkou trhovou kapitalizáciou a dlhou históriou.

Kým najlepšie si v indexe tento rok vedie spoločnosť American Express (+29 %), Amazon (+22,41 %) a Caterpillar (+21,77%) , najhoršie sú na tom akcie Intelu so stratou 37,77 % a akcie Boeing, ktoré od začiatku roka stratili cez 32 %.

Graf: Trajektória indexu Dow Jones od dosiahnutia 20-tisíc bodov

Graf: Trajektória indexu Dow Jones od dosiahnutia 20-tisíc bodov (cnbc.com)
Graf: Trajektória indexu Dow Jones od dosiahnutia 20-tisíc bodov (cnbc.com)

Zdroje: cnbc.com; cnn.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre