Aké makrotémy budú ovplyvňovať ekonomiku v roku 2020?

0

Voľný trh pomaly umiera

Nie každé kvantitatívne uvoľňovanie je dobré. S cieľom opraviť narušený mechanizmus menového prenosu už Fed umiestnil na repo trhu 324 miliárd dolárov. Centrálne banky nechcú, aby sme to vedeli, tento krok totiž spôsobuje smrť trhových mechanizmov. 

V niektorých segmentoch trhu sa tak centrálne banky stávajú tvorcami trhu. Platí to najmä pre európske vládne dlhopisy. Podľa našich výpočtov centrálne banky už vlastnia približne 80 percent nemeckého vládneho dlhu. Zásahy centrálnych bánk viedli k nesprávnemu oceňovaniu, nesprávnemu prideľovaniu, uspokojeniu a utlmenej volatilite. 

Toto je jednoznačne prípad devízového trhu, najmä menového páru EUR/USD. Nič ním nedokáže pohnúť a volatilita sa nachádza na historicky najnižšom bode. Bez zásahov centrálnych bánk však žiť nemôžeme. Znamenalo by to vyššie sadzby a nižšiu likviditu, čo by malo vo svete vysokej zadlženosti katastrofálne hospodárske a finančné následky.

V kurze bude stávka na víťazstvo E. Warrenovej v prezidentských voľbách

Verím, že bez ohľadu na to, čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch, bude budúcim prezidentom USA populista. V tejto súvislosti by jedným z najobľúbenejších obchodov v roku 2020 mohla byť opcia na pokles indexu S&P 500. Bol by to správny spôsob zabezpečenia sa proti riziku, ak by nadchádzajúce americké prezidentské voľby vyhrala Elizabeth Warrenová, ale aj proti prípadným novým clám USA voči Číne, ak by vyjednávania opäť stroskotali.

Zmení sa inflačný cieľ ECB?

ECB pravdepodobne prehodnotí otázku inflácie a spôsobu jej výpočtu. Veľmi stará rozprava existuje na túto tému už veľmi dlho a je tu veľa protichodných názorov. ECB sa pod vedením Maria Draghiho zdala byť priaznivo naklonená tomu, aby sa do harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien zahrnuli aj ceny nehnuteľností. V roku 2018 však tento návrh Európska komisia zamietla z dôvodu nedostatočnej aktuálnosti nového indexu OOH (Index cien nehnuteľností vlastného bývania). 

ECB si pravdepodobne potrebuje objasniť, aký je cieľ inflácie. Týmto krokom by sme sa mohli zbaviť inflačného cieľa „pod“ alebo „blízko“ dvoch percent a mohol by sa prijať flexibilnejší prístup, napríklad rozsah jedného až troch percent.

Otázky zmeny klímy sa dostanú do popredia menovej politiky

Revízia menovej politiky ECB bude najlepšou príležitosťou na zahrnutie zmeny klímy do agendy centrálnej banky. Guvernérka Christine Lagardeová sa vo svojom nedávnom liste Európskemu parlamentu k tejto téme vyjadrila jasne: „Zamýšľaná revízia stratégie menovej politiky ECB bude príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako by sa v rámci našej menovej politiky mali riešiť otázky udržateľnosti životného prostredia“. 

V Spojených štátoch ekonómka Stephanie Keltonová ospravedlňuje modernú monetárnu teóriu zmenou klímy. Mali by sme sa preto pripraviť na obrovský menový a fiškálny klimatický balík, ale pravdepodobnejšie až v roku 2021.

Ekonómovia správne predpovedajú „postupujúcu“ recesiu

Ak k recesii nedošlo v roku 2019, stane sa to v roku 2020, alebo v roku 2021. V skutočnosti je čoraz zložitejšie pochopiť, ako fungujú hospodárske cykly. Čiastočne je to kvôli financovaniu hospodárstva. Riziko rozšírenia nákazy zo spracovateľského odvetvia do sektoru služieb je síce obmedzené, myslíme si však, že sme len vo fáze malého zotavenia, ktoré ženie nahor politika centrálnych bánk. Tak či tak sme ale v záverečnej fáze hospodárskeho cyklu. 

Trh s automobilmi bude stále v katastrofálnom stave, najmä v Číne

V roku 2018 automobilový trh tvrdo zasiahlo ukončenie platnosti kľúčových daňových úľav. V roku 2019 poklesol predaj v dôsledku nových emisných noriem a zrušenia spotrebiteľských dotácií na elektrické vozidlá. V roku 2020 trh s automobilmi zostane neduživý, pretože riziká pre spotrebu a svetový obchod zostávajú stále v hre. 

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať