Konsenzus termínu zvýšenia sadzieb sa zmenil na december

Americká centrálna banka FED opäť raz ukázala svoju slabosť. Znova nedokázala zvýšiť sadzby a to ani napriek všeobecnému konsenzu. Po prvý raz po dlhom čase, sme videli vystúpiť troch oponentov súčasnej politiky FEDu, no bohužiaľ všetci traja patria medzi rotujúcich regionálnych prezidentov banky, ktorí sa nebudú zúčastňovať volieb v roku 2017.

Vyhlásenie FEDu sa oproti predchádzajúcim takmer nezmenilo. Zostalo teda pod vplyvom správ o miernom spomalení ekonomiky mierne holubičie. Konsenzus sa teda posunul s ešte väčším presvedčením k názoru, že k zvýšeniu sadzieb dôjde v decembri. Platí to i napriek tomu, že dlhodobá prognóza sadzieb sa, v duchu vyjadrení FEDu, že neutrálna sadzba je teraz nižšia ako v minulosti, podstatne znížila.

Drzý trh, aj napriek včerajšiemu vyhláseniu, len ťažko zmení svoje presvedčenie o decembrovom zvýšení. Hlavnou otázkou na pozadí stredajšieho mítingu FOMC je tak očakávanie dopadu na finančný trh. V tejto súvislosti sme svedkami nového kola volitility, ktorá vystriedala strnulosť trhu panujúcu celé leto.

Rozpútala ju pravdepodobne kombinácia sklamania z ECB a plaču Bank of Japan nad negatívnymi dôsledkami súčasného monetárneho programu. Ďalším zrnkom do mlyna bola tichá tendencia FEDu zvyšovať sadzby, ktorá však bola po reči člena predsedníctva Fedu Laela Brainarda a aktuálne i po včerajšom vyhlásení utlmená.

Po holubičom tóne americkej centrálnej banky sa tak môžeme opäť vrhnúť na rizikové aktíva, rozvíjajúce sa trhy a tak ďalej. No, čo ak súčasná volatilita reflektuje nástup nového presvedčenia, že kvantitatívne uvoľňovanie nefunguje a politika sa bude musieť presunúť k fiškálnym stimulom? Z toho by však trhy vyťažiť nijako nedokázali.

Možno to bude znieť až príliš nadnesene, ale reakcia na vyhlásenie FEDu môže stratiť váhu o týždeň, alebo dva, a v určitom okamihu nastane rýchla obnova USD. To nás privádza k faktu, že obava z volatility bude aj naďalej pretrvávať a vráti sa aj obdobie neistoty, vzhľadom na blížiace sa americké prezidentské voľby.

Opäť platí, že trh iba minimálne aktualizoval svoje očakávania na zvyšovanie sadzieb v decembri tesne nad 60 percentnú pravdepodobnosť, spochybňujúc schopnosť FEDu predpovedať trajektóriu americkej ekonomiky a rozmýšľajúc čo by sa mohlo stať so spotrebiteľskou dôverou a hospodárskou činnosťou ak by bol Donald Trump zvolený za prezidenta.

USDJPY

Včerajšie výsledky zo zasadania FOMC poslali menový pár USDJPY testovať kritickú úroveň 100/99,50. Ďalšou významnou úrovňou je 95,00, ktorá predstavuje 61,8 percentný retracement celej rally z rekordných miním na maximá z minulého roka.

Budeme hľadať príležitosti kedy naskočiť na býčí trend, avšak Bank of Japan už položilo základy pre vrtuľníkové peniaze, aj keď trh skočil na krátkodobé politické sľuby ako reakciu na neschopnosť oslabiť japonský jen.

Meny vybraných krajín:

USD – americký dolár stojí na zadnej nohe po holubičích vyhláseniach FOMC, avšak ako som sa už zmienil vyššie, sme zvedaví, ako dlho bude súčasná reakcia pretrvávať, pretože trhy sa už dôkladne premiešali na začiatku septembra a obnovená volatilita môže zachrániť dolár pred ďalším pádom.

EUR – euro sa správa ako pasívny pozorovateľ stojaci mimo diania. Teoreticky sme sa dostali späť nad rastový pivotný bod menového páru EURUSD, avšak grafy aktuálne predstavujú víriaci sa zmätok, kde technická analýza má veľmi nízku úroveň spoľahlivosti. Uvidíme na akých úrovniach sa uzavrie tento týždeň.

GBP – menový pár GBPUSD sa dostal späť nad úroveň 1,3000 po holubičom vyhlásení FOMC. Medvede sa budú snažiť oslabiť rastový trend ešte pred dosiahnutím úrovne 1,3100/25 aby prinavrátili klesajúci trend.

Autor: John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať