Prečo môže dolár rásť a euro slabnúť?

0

Tento týždeň sa americký dolárový index nachádza na najvyššej úrovni od septembra minulého roka. Index sa zhodnotil o dve percentá v júli, pričom v stúpaní nahor pokračuje aj v auguste.

Odborníci na devízový trh tvrdia, že dolár môže v strednodobom horizonte pokračovať vo výstupe nahor. Obzvlášť voči euru, ktoré sa v súčasnosti nemá o čo veľmi oprieť.

Analytici banky Standard Chartered sa domnievajú, že euro bude oslabovať z troch hlavných dôvodov: prvým je rekordne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), druhým sú silné ekonomické dáta z USA (ktoré centrálnej banke USA dávajú priestor na skoré zvýšenie sadzieb) a nakoniec stabilizácia pri výnosoch amerických dlhopisov, čo hrá opäť v prospech dolára.

K načrtnutým dôvodom musím pripísať ešte ďalší – s ekonomikou eurozóny to nevyzerá tak dobre, ako si ekonómovia spočiatku mysleli. Najmä vyhrotená situácia na Ukrajine a ekonomická vojna s Ruskom spôsobujú, že dôvera investorov v menovú úniu je čoraz menšia.

Nehovoriac o hospodárskom zaváhaní Nemecka, ktoré je motorom ekonomiky eurozóny. Včerajšie dáta z nemeckého priemyslu sklamali aj tých najväčších optimistov – kým trh sa domnieval, že priemyselná produkcia bude rásť o viac ako jedno percento, výroba sa zmohla len na 0,3 %-ný rast. O nič lepšie to nevyzerá ani s Francúzskom či Talianskom, druhou, respektíve treťou najväčšou ekonomikou menovej únie.

Sám Draghi, prezident ECB na včerajšej tlačovej konferencii priznal, že oživenie eurozóny je slabé, krehké a nerovnomerné.

Mark McCormick, forex stratég z Crédit Agricole Corporate & Investment Bank to vidí jasne: Podľa neho bude menový pár EUR/USD na konci roka na úrovni 1,30 dolára. Potvrdí sa jeho odhad? Kde vidíte euro na konci roka vy? Neváhajte sa o váš názor podeliť v komentároch nižšie.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať