10 vecí, ktoré by ste si dnes nemali nechať ujsť

0

1. Magazín Forbes dnes zverejnil svoj prestížny rebríček miliardárov. Na jeho čele sa nachádza Bill Gates, ktorého majetok dosahuje hodnotu 76 miliárd dolárov.

58-ročný Bill Gates profituje z rastúcej ceny akcií Microsoftu, kde je hlavným akcionárom.

2. Index PMI, ktorý zohľadňuje sentiment v priemyselných podnikoch eurozóny, vo februári oslabil o 0,8 bodu na 53,2 bodov. Začiatkom roka index dosiahol hodnotu 54 bodov, čo bola najvyššia úroveň od mája 2011.

3. Kríza na Kryme a hrozba vojny dnes poslala kurzy ruských akcií výrazne nadol. Moskovský akciový index MICEX poklesol o 5,89 %, index RTS oslabil o sedem percent. Index RTS denominovaný v dolároch sa pritom prepadol až o 10 %

4. Kým rizikové aktíva sú v dnešnom obchodovaní vypredávané, obzvlášť sa darí zlatu, ktoré je považované za bezpečný prístav. K 17:50 sa tento drahý kov zhodnocuje o 2,20 % na 1354 dolárov. Mimoriadne žiadané je aj striebro, ktorého cena posilňuje o takmer 2 percentá.

5. Ako informovala výskumná spoločnosť Gartner, v minulom roku predaje tabletov vzrástli o dve tretiny na 195,4 milióna. Išlo predovšetkým o tablety s operačným systémom Android, ktorého trhový podiel dosiahol takmer 62 %. Kým v roku 2012 bolo predaných 53 miliónov androidových tabletov, v minulom roku to bolo až 120 miliónov.

6. Ostro sledovaný index nákupných manažérov ISM, ktorý vypovedá o stave výrobného sektora USA, sa vo februári vyšplhal na 53,2 bodu. V januári sa hodnota indexu nachádzala na úrovni 51,3 bodu. Aktuálna hodnota prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s posilnením na 52,3 b.

7. Aj napriek tvrdým úsporným opatreniam sa portugalský dlh dostal na rekordne vysokú úroveň. Ako dnes informovala tamojšia centrálna banka, v januári dlhy štátu vzrástli na 217 miliárd eur, čo je v porovnaní s decembrom nárast o 1,8 %. Vláda chce skresať minuloročnú úroveň 129 % HDP na 126,7 % HDP.

Ford F
Ford F

8. Februárové predaje áut v USA sa nevyvíjali tak, ako by si mnohé automobilové spoločnosti želali. Pod nepriaznivé čísla sa podpísalo najmä chladné počasie.

Obrat General Motors poklesol o 1 %, predaje Fordu klesli o 6 % a nemecký Volkswagen utrpel prepad obratu o 14 %. Výnimkou bola spoločnosť Chrysler, ktorá si z februára odnáša 11 %-ný nárast predajov.

9. Krízou zasiahnutá írska komerčná banka Bank of Ireland sa prvýkrát od finančnej krízy nachádza v zisku. Ako dnes v Dubline informovala, za prvé dva mesiace tohto roka dosahuje čierne čísla. Riaditeľ banky podotkol, že ekonomická situácia v Írsku sa naďalej zlepšuje, pričom pozitívne sú aj vyhliadky.

10. Ako dnes vo Washingtone informovalo americké ministerstvo obchodu, spotrebiteľské výdavky USA v januári rástli o 0,4 %, pričom stredný odhad ekonómov počítal s nárastom o 0,1 %. Tento údaj je pozorne sledovaný, pretože spotreba tvorí až 70 % americkej ekonomiky.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať