Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o investícii do vína

0
Investovanie do vína
Investovanie do vína

Ak ste už zunovaní investíciami do akcií, drahých kovov alebo dlhopisov, možno vaše portfólio osvieži investícia do vína. Investori po víne nesiahajú len s vidinou zisku – s drahým vínom sa spája prestíž, vkus a záujem o históriu. Preto je pre mnohých investícia do vína skĺbením koníčka a možnosti zárobku.

Každopádne, trh s vínom je v mnohých ohľadoch špecifický a investor tu môže veľa získať, ale aj prerobiť. Aby vám táto alternatívna investícia viac nebola cudzia, zodpovieme si hlavné otázky, s ktorými sa stretne každý nováčik trhu s vínom.

Kde začať?

Hovorí sa, že prvou vecou, ktorú by mal nováčik na vínnom trhu pochopiť, je samotné víno. Ako upozorňujú mnohé investorské hviezdy – nikdy neinvestuj do toho, čomu nerozumieš. Odborníci preto odporúčajú vyzbrojiť sa informáciami a o víne si toho naštudovať najviac ako sa len dá. Vďaka poctivému štúdiu napríklad zistíte, že kvalitné víno pochádza z regiónov ako Bordeaux, Champagne či Tuscany. Pri získavaní informácií sa nebojte využiť internet a webové stránky, ktoré sú určené pre privátnych investorov do vína.

Kde víno kúpiť?

K vínu sa dá dostať rôznymi spôsobmi – cez internet, makléra, aukčné domy, fondy či futures kontrakty. S nákupom online sa spája najväčšie riziko, pretože okrem pokazeného vína sa vám môže do rúk dostať aj falzifikát. Ak nákup vína zverujete sprostredkovateľovi, preverte si o ňom všetko čo sa len dá – ako dlho je v podnikaní, akú má povesť či referencie.

Čo vplýva na cenu?

Hodnotu vína ovplyvňuje viacero faktorov. Zrejme základným je pôsobenie dopytu a ponuky, takže čím je vyšší dopyt a zároveň obmedzená ponuka, tým viac sa cena vína šplhá nahor. Významnú úlohu zohráva aj hodnotenie, o ktoré sa starajú profesionálni kritici – tí víno bodujú na základe jeho vlastností, ku ktorým patrí čírosť, farba, jeho vôňa, chuť a celkový dojem.

Príklady z minulosti potvrdzujú, že vysoké bodové hodnotenie spôsobilo až 10-násobný rast ceny vína! Cenu ovplyvňujú aj nepredvídateľné faktory, ako je počasie či negatívne posudky uznávaných kritikov.

Víno ako alternatívna investíciaPozor na nízku likvidnosť

Ako už tušíte, víno sa investorom môže postarať o šťavnatý zisk, no treba byť opatrní – nie je dôležité vedieť kúpiť, ale aj vedieť správne predať. Čo to znamená? Profesionáli pôsobiaci na tomto trhu vám dosvedčia, že jedným z úskalí je práve nízka likvidnosť.

Keď na trh hodíte akcie Apple alebo Volkswagenu, kupcu nájdete kedykoľvek. Pri víne to ale platiť nemusí – aj keď cena vašej vínnej fľaše porastie zo 200 na 800 eur, môže sa stať, že ju nikomu nepredáte, takže sa nedostanete k peniazom.

Ďalšie náklady

Okrem obstarávacej ceny a provízii sa s vínnou investíciou viažu ďalšie náklady ako je poistenie a skladovanie. Profesionálne uskladnenie vína začína od 18 dolárov/mesačne, čo pre mnohých nováčikov nie je málo. Navyše si treba uvedomiť, že návratnosť investície môže prísť o 6-10 rokov!

Tí bohatší investori to vyriešili po svojom a pod domom si dali vybudovať vlastnú pivnicu s udržiavanou teplotou a regulovanou vlhkosťou vzduchu. Náklady na vybudovanie takejto parády môžu ľahko presiahnuť 100 tisíc eur.

Kvalitné víno je slabinou mnohých miliardárov, ktorí ho však kupujú skôr z lásky ako vidiny výnosu.

Aktuálne trendy

Silný dopyt po víne dnes prichádza hlavne z Ázie. Sú to prevažne čínski investori, ktorí sa čoraz častejšie obzerajú po alternatívnych investičných príležitostiach, ku ktorým sa radí aj investícia do vína. Čo sa týka vývoja cien, v posledných rokoch sme mohli badať útlm, pod čo sa podpísali hlavne globálne ekonomické problémy. Vo všeobecnosti odborníci tvrdia, že priemerný ročný výnos takejto investície predstavuje 10 – 12 percent.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať