Začínaš podnikať? Tomuto sa vyhni, radí Richard Branson

0
Richard Branson
Richard Branson

Robiť chyby na ceste k dosiahnutiu cieľa je úplne normálne, takže povinnou výbavou každého podnikateľa musí byť vytrvalosť a odhodlanie.

Napriek tomu si začínajúci podnikatelia musia uvedomiť, že cesta, ktorá sa pred nimi nachádza, nie je nezmapovaná.

Úspešne ňou prešlo a stále prechádza mnoho skvelých podnikavcov, ku ktorým patrí aj britský milionár a zakladateľ holdingu Virgin – Richard Branson.

Branson, ktorý si v biznise  čo to prežil, hovorí o niekoľkých častých chybách začínajúcich podnikateľov, ktoré by vám mali slúžiť ako výstraha.

1. Nenajímajte ľudí, ktorí sa vám páčia. Najímajte ľudí, ktorých potrebujete. Je veľmi lákavé, aby ste svoj biznis rozbehli s rodinnými príslušníkmi, dobrými priateľmi či s vašou ženou. Väčšinou sa to ale ukáže ako veľká chyba a dať vyhadzov niekomu z blízkych nie je vôbec ľahké.

Najímajte hlavne šikovných ľudí, najlepšie ak budú šikovnejší, než ste vy sám! Keď som zakladal Virgin, oslovili sme ľudí zdatných v danom priemysle, ktorí už prelúsklali všetky možné riziká.

2. Častou chybou začínajúcich podnikateľov je, že nevedia stručne a jasne definovať svoj nápad. Vyskúšajte sieť Twitter – na 140 znakov sa snažte zhrnúť podstatu svojho biznisu. Dokážete to?

Nikdy sa vám nemôže stať, že pred potenciálnymi investormi, obchodnými partnermi či zamestnancami nebudete vedieť jasne a stručne zhrnúť myšlienku vášho biznisu!

3. Vášmu start-upu nevenujete dostatočnú pozornosť. Ak ste svoj biznis plán označili len za ďalšiu veľkú vec a nevenujete mu dostatočný záujem, nevedomky budete dochádzať k neuváženým rozhodnutiam a váš biznis nikam nedostanete. Jasne si zadefinujte svoje ciele, primiešajte k nim stratégiu a celé to aplikujte na časovú os. Nedovoľte, aby vás od cieľa odklonili nejasné sny a podnikaniu budete venovať len časť záujmu, hovorí britský biznismen.

Bransonove slová môžeme krásne doplniť výrokom Thomasa Watsona, ktorý raz povedal: “Aby ste boli úspešní, musíte mať srdce vo svojom podnikaní a svoje podnikanie vo svojom srdci.”

4. Neviete správne stanoviť náklady. Nesnažte sa oklamať svoj biznis pri odhade výšky nákladov, ktoré budete pri jeho rozbiehaní potrebovať.

Ako Branson tvrdí, udržať svoje výdavky pod kontrolou je dôležité, avšak nemožno si to mýliť s nedostatkom kapitálu. Trh rozbiehajúcich biznisov je plný podkapitalizovaných nápadov, upozorňuje Branson.

5. Mýlite si pojem riaditeľ a podnikateľ.  Výkonným riaditeľom podniku musí byť niekto, kto objaví to najlepšie v ľuďoch, vie s nimi komunikovať a miesto kritizovania im pomáha poučiť sa z chýb.

Ako podnikateľ nemusíte byť zároveň riaditeľ. Ak sa na manažéra necítite, poverte touto funkciou niekoho iného, radí Branson.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať