Šéfka MMF Christine Lagardeová varuje pred opakovaním roku 1930

0

Vedúca predstaviteľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová varovala, že svet čelí ekonomickej špirále pripomínajúcej rok 1930, pokiaľ neprídu správne kroky zo strany eurozóny. Pani Lagardeová v Berlíne varovala pred nebezpečenstvom rastúcej nezamestnanosti, ak vlády spoločne nezakročia.

Uviedla, že je potrebný 500 miliárd eur na pomoc krajinám najviac postihnutých krízou v eurozóne. Dodala, že nemecká ekonomika je závislá na ekonomickom zdraví svojich odberateľov v iných krajinách eurozóny. Lagardeová spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou uviedli, že eurozóna potrebuje „väčší ochranný val“, aby sa zabránilo šíreniu dlhovej krízy.

Rozhovory medzi Gréckom  jeho veriteľmi boli v piatok odložené a Grécko dúfa, že veľká časť jeho dlhov bude odpísaná. V rozhovore pre BBC pani Lagardeová povedala, že dnes je čas konať , aby sa predišlo depresii ako z 1930.

Uviedla: „Keď sa pozrieme na to z tohto hľadiska, musí byť rok 2012, rokom uzdravenia. Ale ako Hippokrates už dávno povedal: „Liečenie je otázka času, ale niekedy aj otázka príležitosti.“ „A dnes je príležitosť, aby sme niečo spravili. V opačnom prípade by sa ľahko mohol opakovať moment z roku 1930.“

„Aj keď je hospodárky výhľad aj naďalej hlboko znepokojujúci, existuje cesta von. Teraz svet musí nájsť politickú a kolektívnu vôľu, urobiť to, čo vie, že treba urobiť.“

Podľa informácii bbc.co.uk

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať