V rámci zrelaxovania je príjemné oddýchnuť si pri dobrom filme, ktorý nielen zabaví, ale môže tiež rozšíriť obzory. Ak patríte medzi tých, ktorých fascinuje svet finančných trhov a dianie na Wall Street, čo tak siahnuť po filme, ktorý vás vtiahne do prostredia “veľkých peňazí”?
Tieto filmy o peniazoch ponúkajú pohľad do zákulisia investičného sveta a prinášajú pútavé príbehy o ambíciách či riziku. Ak si hovoríte, to je fajn, ale zrejme som už všetky filmy o Wall Street videl, možno vás prekvapí tento zoznam. Nájdete v ňom 21 filmov o peniazoch a investovaní, na ktorých sa nielen dobre pobavíte, ale taktiež sa niečo naučíte.
Nechýba divoký Vlk z Wall Street, film Riziko zachytávajúci život mladých maklérov, filmová klasika Wall Street či niekoľko dokumentov a finančných drám.
Tu je zoznam 21 filmov z prostredia Wall Street:
1. Riziko (Boiler Room) (2000)
Film „Boiler Room“ opisuje príbeh 19-ročného Setha, ktorý sa zamestná ako maklér v jednej z investičných firiem, ktorá predáva bezcenné či pochybné akcie po telefóne. Keď sa však dozvie, že spoločnosť predáva bezcenné cenné papiere dôverčivým kupcom, uvedomí si, ako hlboko sa do tohto podvodu zaplietol. Film je režijným debutom 29-ročného Bena Youngera, ktorý pred natáčaním uskutočnil rozhovory s mnohými maklérmi.
2. Margin Call (2011)
Film „Margin Call“ zachytáva 24 hodín v živote investičnej banky na Wall Street, ktorá sa ocitá na prahu finančnej katastrofy. Bez prikrášlenia odhaľuje bezohľadné riskovanie, ktoré predchádzalo finančnej kríze v roku 2008 a nekompromisne kritizuje praktiky niektorých z najväčších bánk. Film poukazuje na obchodovanie s derivátmi, ktorým často nerozumeli ani samotné banky, čo nakoniec vyústilo do obrovských finančných otrasov.
3. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street) (2013)
Film približuje vzostup a pád Jordana Belforta, jedného z najslávnejších burzových podvodníkov v histórii. Hlavnú rolu brilantne stvárňuje Leonardo DiCaprio, ktorého energický výkon dodáva filmu nezabudnuteľnú dynamiku. Jonah Hill svojím humorom a šarmom perfektne dopĺňa ústrednú dvojicu. Snímka vykresľuje aktivity firmy Stratton Oakmont, ktorá sa v 80. a 90. rokoch preslávila kontroverznou praktikou „pump and dump“. Tento manipulatívny systém umelo zvyšoval ceny akcií, aby firma následne predala svoj podiel s obrovským ziskom, zatiaľ čo investori utrpeli straty. Film je divokou jazdou, ktorá balansuje na hranici grotesky a reality, pričom ponúka ostrú kritiku nenásytnosti a bezohľadnosti vo svete financií.
4. Wall Street (1987)
Ak hovoríme o filmoch z investičného prostredia, potom tu nesmie chýbať táto filmová klasika z roku 1987. Film režiséra Olivera Stonea sleduje mladého a ambiciózneho burzového makléra Buda Foxa (Charlie Sheen), ktorý sa nechá vtiahnuť do nekompromisného sveta veľkých peňazí. Jeho učiteľom je bezohľadný finančný magnát Gordon Gekko (Michael Douglas), ktorý je symbolom moci a chamtivosti. Michael Douglas získal za svoju nezabudnuteľnú rolu Gordona Gekka Oscara.
5. Peniaze iných (Other People’s Money) (1991)
Film Peniaze iných s Dannym DeVitom v hlavnej úlohe rozpráva príbeh Lawrenca Garfielda (alias „Likvidátora Larryho“), drsného korporátneho nájazdníka, ktorý sa snaží ovládnuť malú rodinnú spoločnosť. Andrew Jorgenson (Gregory Peck) je odhodlaný udržať spoločnosť v nezávislom vedení a hlavne mimo Larryho rúk. Film ukazuje, čo sa stane, keď sa peniaze a moc postavia proti rodine a komunite.
6. Stávka na neistotu (The Big Short) (2015)
Film sleduje skupinu investorov, ktorí v rokoch 2006-2007 predpovedali kolaps amerického hypotekárneho trhu a rozhodli sa proti nemu staviť. Snímka zobrazuje excentrického manažéra hedžového fondu Scion Capital Michaela Burryho, skeptického Jareda Venetta a idealistického Marka Bauma, ktorí odhaľujú korupciu a chyby v systéme, na ktorých banky postavili celý trh.
7. Americké psycho (2000)
Jednoznačne najnásilnejší a najkrvavejší film z tohto prostredia, ktorý v poslednej dobe získal výraznú obľubu. Dej filmu s Christianom Baleom v hlavnej úlohe sa sústreďuje na život Patricka Batemana, mladého úspešného investičného bankára, ktorý je zároveň sériovým vrahom. Ako sa príbeh rozvíja, Batemanova rastúca posadnutosť vlastnou márnivosťou, materializmom a postavením ho vedie na cestu rastúceho násilia a hystérie.
8. Výmena (Trading Places) (1983)
Ak sa vám filmy o financiách zdajú vážne, potom dajte šancu tejto komédii. Legendárny Eddie Murphy v nej stvárňuje pouličného bezdomovca, ktorému sa život prevráti naruby, keď sa vďaka nevšednej stávke stane úspešným komoditným maklérom. Jeho novou špecializáciou je obchodovanie s termínovými kontraktmi na pomarančový džús, čo prináša množstvo komických situácií a nečakaných zvratov.
Ďalšie filmy o peniazoch a finančných trhoch
9. Konkurenti (Glengarry Glen Ross) (1992)
10. Maklér (Rogue Trader) (1999) – dráma založená na skutočných udalostiach
11. Barbari pred bránami (1993) – nahliadnite do zákulisia gigantických obchodov
12. Wall Street 2: Peniaze nikdy nespia (2010)
13. Enron: The Smartest Guys In The Room (2005) – jeden z najlepších dokumentárnych filmov vôbec
14. Trader (1987)
15. Ohňostroj márnosti (Bonfire of the Vanities) (1990)
16. Quants: The Alchemists Of Wall Street (2010) – dokumentárny film, vďaka ktorému nahliadnete do mysle finančných géniov
17. Veľká kríza (Too Big To Fail) (2011) – pohľad na finančnú krízu z roku 2008
18. Cosmopolis (2012)
19. Krach (2010)
20. Smrteľné klamstvá (Arbitrage) (2012) – americká dráma, ktorej hlavným hrdinom je finančný magnát Robert Miller (Richard Gere)
21. Spoločníčka (The Associate) (1996)
Makléř, skvělý film. Hlavně když máte peníze na vlastní trading u brokera a pochopíte, že bohužel může přijít nějaký “Nick” a peníze vám za zády projet. Nick položil Barings díky naprosto neuvěřitelné odfláknuté vnitřní kontrole…
Margin Call bol naozaj skvely film :)