Čínsky výrobca elektromobilov BYD výrazne posilňuje svoje postavenie na európskom automobilovom trhu. Najnovšie údaje ukazujú, že jeho predaj v Európe sa za posledný rok takmer strojnásobil, čím potvrdzuje rastúci vplyv čínskych značiek na kontinente.
Spoločnosť minulý mesiac predala v Európe približne 18 200 vozidiel, zatiaľ čo v januári 2025 to bolo približne 6 900 áut. Trhový podiel BYD sa za rovnaké obdobie zvýšil z 0,7 % na 1,9 %, vyplýva z údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA).
Tieto čísla sú ďalším signálom rastúceho dopytu po čínskych automobilkách v Európe, ktoré dokážu konkurovať tradičným západným značkám najmä agresívnou cenovou politikou. To sa deje v čase, keď celkový trh s novými vozidlami skôr slabne – predaj nových áut všetkých značiek v januári medziročne klesol o 3,9 %.
Najnovšie údaje prichádzajú krátko po tom, ako BYD v roku 2025 predbehol americkú spoločnosť Tesla a stal sa najväčším predajcom elektromobilov na svete. Rastúca dominancia čínskych výrobcov však v Európe vyvoláva aj obavy. Kritici upozorňujú, že tieto firmy mohli získať konkurenčnú výhodu vďaka výrazným štátnym dotáciám na domácom trhu.
Analytici na druhej strane argumentujú, že úspech čínskych automobiliek stojí aj na „zásadne nižších nákladových štruktúrach“. Tie sú výsledkom prísnejšej kontroly nad dodávateľskými reťazcami, vysokej miery vertikálnej integrácie a silného zamerania na rozsiahly čínsky trh, ktorý im umožnil rýchlo škálovať výrobu a znižovať náklady.
Zdroje: telegraph.co.uk








