Existuje veľká šanca, že na trhoch dôjde k ďalším turbulenciám, aké sme mohli vidieť vo štvrtok a v piatok. Na sieti X to napísal ekonóm a bývalý minister financií Lawrence Summers.
„Bol to štvrtý najväčší dvojdňový pohyb od druhej svetovej vojny,“ uviedol Summers. „Tie predtým boli krach v roku 1987, finančná kríza v roku 2008 a pandémia COVID. Pokles takéhoto rozsahu signalizuje, že nás pravdepodobne čakajú problémy a ľudia by mali byť veľmi opatrní,“ dodal ekonóm.
I think there is a very good chance there's going to be more turbulence in markets the way we saw on Thursday and Friday. This was the fourth largest two day move since the second World War. The other three were the 1987 crash, the 2008 financial crisis, and the COVID pandemic. A… pic.twitter.com/a3nare5PwX
— Lawrence H. Summers (@LHSummers) April 6, 2025
Akciové trhy sa minulý týždeň výrazne prepadli po tom, čo americký prezident Donald Trump ohlásil zavedenie rozsiahlych recipročných ciel. Akciový index S&P 500 klesol na najnižšiu úroveň za posledných 11 mesiacov, pričom v priebehu dvoch dní stratil 5,4 bilióna USD.
Summers varoval pred vyššou infláciou, slabším hospodárskym rastom a poklesom spotrebiteľských výdavkov. V relácii This Week na stanici ABC označil spomalenie ekonomiky za „takmer nevyhnutné“. „Rozumný odhad by bol pravdepodobne niekde okolo 30 biliónov dolárov,“ povedal Summers v súvislosti s možnými dopadmi Trumpových ciel. „Strata pre ekonomiku by bola porovnateľná s účinkom, ako keby sa zdvojnásobili všetky ceny ropy,“ dodal.
Summers v rozhovore pre CNN uviedol, že je bezprecedentné, aby opatrenie prezidenta vyvolalo taký veľký prepad na akciovom trhu. Dodal, že často je pokles akciového trhu takejto závažnosti spôsobený vonkajšími faktormi, ako napr. pandémia Covid-19 v roku 2020.
Vo svojej kritike nie je osamotený. Ekonómovia a bankoví analytici sa zhodujú, že ak Trump zachová clá v podobe, v akej ich v stredu predstavil, ekonomika USA by mohla skĺznuť do recesie.
Zdroje: bloomberg.com; fortune.com