Americké akcie v pondelok prudko klesli po tom, čo americký prezident Donald Trump naznačil, že „už nie je priestor“ na rokovania o clách s Kanadou a Mexikom. Prezident USA potvrdil, že nové clá voči obom krajinám vstúpia v utorok do platnosti.
Akciový index S&P 500 klesol o 1,7 %, čím zaznamenal najhorší deň v roku 2025. Technologický benchmark Nasdaq Composite odpísal až 2,6 % a Dow Jones klesol o takmer 1,5 %.
Kanadský premiér Justin Trudeau vydal v pondelok večer vyhlásenie, v ktorom podrobne opísal odvetné clá, ktoré Kanada zaviedla voči USA. V reakcii na Trumpove clá boli okamžite uvalené clá na americké tovary v celkovej hodnote 107 miliárd USD.
Trhová hodnota Nvidie klesla pod 3 bilióny USD
Na čele výpredajov stáli technologické spoločnosti, pričom akcie spoločnosti Nvidia (NVDA) klesli o 8,69 %. Trhová kapitalizácia výrobcu čipov klesla pod 3 bilióny USD na 2,78 bil. USD.
„Clá sú v tejto chvíli neznámou, kým bližšie nepochopíme, aký je plán americkej vlády,“ povedala investorom finančná riaditeľka spoločnosti Nvidia Colette Kressová.
Čipy Nvidie sa väčšinou vyrábajú na Taiwane, ale niektoré jej sofistikované systémy sa produkujú v iných regiónoch vrátane Mexika a USA. Clá vo výške 25 % na dovoz z Mexika a Kanady, ktoré vstúpia do platnosti v utorok, by ich mohli ovplyvniť.
Nvidia bola v pondelok podrobená kontrole v súvislosti so svojím vývozom do Singapuru, ktorý podľa niektorých analytikov slúži ako medzičlánok na dodávky čipov do Číny a obchádzanie amerických vývozných obmedzení. Koncom minulého týždňa pritom singapurské úrady zadržali troch ľudí za nepravdivé údaje o konečnom mieste určenia serverov vyrobených v USA.
Pokles akcií automobiliek
Akcie automobiliek v pondelkovom obchodovaní prišli o predchádzajúce zisky, keďže patria medzi najviac zasiahnuté spoločnosti v dôsledku ciel. Akcie spoločnosti Ford klesli o 1,7 %, General Motors o 3,6 % a Stellantis o 3 %. Všetky tri majú závody v Mexiku a Kanade. Akcie výrobcu elektromobilov Tesla klesli o 2,8 %.
Ekonómovia varujú pred rastúcou ekonomickou neistotou spôsobenou clami, ktoré by mohli zvýšiť ceny v USA a podkopať Trumpov prísľub skrotiť infláciu, ktorá počas Bidenovej vlády znížila kúpnu silu spotrebiteľov. Keďže americké podniky musia znášať dodatočné náklady z ciel, tie často prenášajú na spotrebiteľov, čo by mohlo negatívne ovplyvniť spotrebiteľské výdavky práve v čase, keď domácnosti stále bojujú s dôsledkami postpandemickej inflácie.
K zhoršenému sentimentu na Wall Street prispel aj index ISM vo výrobnom sektore, ktorý dosiahol nižšiu ako očakávanú hodnotu 50,3 bodu.
Zdroje: cnbc.com; finance.yahoo.com; autor