Prezident USA Donald Trump v sobotu podpísal exekutívny príkaz, ktorým uvalil 25-percentné clá na dovoz z Kanady a Mexika a dodatočnú 10-percentnú daň na tovar z Číny. Týmto krokom otvoril cestu k novej obchodnej vojne.
Zavedenie vysokých dovozných ciel je súčasťou Trumpovej stratégie na riešenie problémov, ako je nelegálna migrácia a obchodovanie s drogami. Tieto opatrenia predstavujú výraznú eskaláciu obchodného napätia a zmeny v globálnych dodávateľských reťazcoch.
Keďže Kanada je pre USA najväčším zahraničným zdrojom ropy, priemysel žiadal Biely dom, aby ropu ochránil pred clami. Trump preto znížil clá na kanadskú energiu na 10 % namiesto plných 25 %.
Reakcia amerických obchodných partnerov bola rýchla a nekompromisná. Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil odvetné clá na americký tovar v hodnote 155 miliárd kanadských dolárov (v prepočte 103 miliárd eur), od piva, vína, ovocia a ovocných štiav, zeleniny, parfumov až po domáce spotrebiče, obuv a športové potreby. Drevo a plasty budú tiež podliehať clám a zvažujú sa aj netarifné opatrenia týkajúce sa kritických nerastných surovín a verejného obstarávania. Trudeau uviedol, že „neustúpi v obrane Kanaďanov“ a varoval pred reálnymi dôsledkami pre ľudí na oboch stranách hranice.
Odvetné opatrenia prisľúbila aj mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Na sociálnej sieti X avizovala, že poverila ministra hospodárstva, aby zostavil odpoveď, ktorá zahŕňa odvetné clá a ďalšie opatrenia „na obranu záujmov Mexika“.
Čína síce nekonkretizovala nové clá, no plánuje podanie sťažnosti na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Čínske ministerstvo obchodu tiež uviedlo, že prijme bližšie nešpecifikované zodpovedajúce protiopatrenia.
Novým clám budú musieť čeliť najmä spotrebitelia v USA práve vo forme vyšších cien základných tovarov, ako sú potraviny, bývanie a benzín. Automobilový priemysel, ktorý je vo veľkej miere závislý od dovozu súčiastok z Mexika a Kanady, by mohol zaznamenať výrazné negatívne zmeny. Výrobcom automobilov ako General Motors a Ford môžu vzrásť výrobné náklady, čo môže viesť k vyšším cenám automobilov a zvýšeniu volatility trhu.
Odborníci varujú, že clá nezasiahnu len ekonomiky Kanady, Mexika a Číny, ale negatívne ovplyvnia aj samotné americké hospodárstvo. Podľa profesora ekonómie na Cornellovej univerzite Wendonga Zhanga by kanadská ekonomika mohla klesnúť o 3,6 %, zatiaľ čo Mexiko by utrpelo pokles o 2 %. Zároveň by inflácia v USA mohla vzrásť až o 1 percentuálny bod, čím by dosiahla 4 % ročne, čiže dvojnásobok cieľovej hodnoty Federálneho rezervného systému. Vyplýva to z výskumnej správy spoločnosti Capital Economics zverejnenej 28. januára.
Zdroje: bbc; businessinsider.com; cbsnews.com