Wall Street má sebou silný polrok. Bude rally pokračovať?

Akciový trh v USA zaznamenal v prvej polovici roka prudký rast. Americký akciový benchmark S&P 500 zaznamenal za posledných šesť mesiacov nárast až o 14,5 %, Dow Jones vzrástol o 3,8 % a index Nasdaq Composite posilnil o 18,1 %. Ako uvádza CNN, za týmto vývojom stojí jeden veľký faktor: umelá inteligencia (AI).

Keď sa na index S&P 500 pozriete bližšie, zistíte, že o veľkú časť jeho výkonnosti sa postarala sedmička veľkých technologických spoločností, zatiaľ čo ostatné akcie zaostávali. Akcie výrobcu čipov Nvidia v tomto roku poskočili o 149 % a firma sa nakrátko stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Aj vďaka excelentným výsledkom Nvidie sa indexu S&P 500 podarilo v tomto roku dosiahnuť 31 uzatváracích rekordných maxím. A to aj napriek tomu, že inflácia zostáva tvrdohlavá a Fed váha so znižovaním sadzieb.

Graf: Vývoj indexu S&P 500 od začiatku tohto roka

Graf: Vývoj indexu S&P 500 od začiatku tohto roka

Kým začiatkom tohto roka trh očakával, že Fed v roku 2024 zníži sadzby až šesťkrát, doteraz ich centrálna banka neznížila ani raz. Podľa nástroja CME FedWatch Tool teraz investori očakávajú, že Fed v roku 2024 zníži sadzby až trikrát, hoci signalizoval iba jedno zníženie.

Kevin Gordon, hlavný investičný stratég spoločnosti Charles Schwab sa v rozhovore pre CNN vyjadril, že ho prekvapilo mierne zrýchlenie inflácie a skutočnosť, že trh ho z väčšej časti odignoroval. „Myslím si, že je trochu prekvapením, že S&P 500 zatiaľ dosiahol maximálny drawdown len o 5,5 %, aj napriek tomu, že Fed drží sadzby vyššie dlhšiu dobu ako sa očakávalo a inflácia zaznamenala zrýchlenie,“ uviedol Gordon.

Myslí si však, že pokiaľ zvyšok trhu chytí dych, môže súčasná rally ďalej pokračovať. Poukazuje na to, že iba malé percento akcií firiem je v rastúcom trende a podieľa sa na nových historických maximách. „Ak by tento druh divergencie pretrvával aj v druhej polovici roka, išlo by o znepokojujúci signál, pretože by začal trochu desivo napodobňovať to, čo tu bolo v druhej polovici roka 2021, keď sme sa stále zotavovali z medvedieho trhu. Tiež sme sa spamätávali z recesie v roku 2020.“

Za riziko považuje aj výraznejšie spomalenie na trhu práce, ktoré by Fed prinútilo agresívne znižovať úrokové sadzby. Ako hovorí, pomalý cyklus znižovania, keď centrálna banka sadzby znižuje len niekoľkokrát v priebehu roka, býva pre akciový trh priaznivejší, pretože to robia preto, že môžu, a nie preto, že musia.

„Myslíme si, že pravdepodobne pôjde o pomalý cyklus znižovania sadzieb. To by bolo pre trh priaznivé a podporilo by to sektory, ktoré boli doteraz na čele. Bol by som však na pozore pred akýmikoľvek slabšími údajmi z oblasti pracovného trhu, než aké (Fed) očakával, čo by ho v konečnom dôsledku dotlačilo buď k skoršiemu a/alebo agresívnejšiemu znižovaniu,“ povedal Gordon.

Zdroje: cnn.com; tradingview

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre