Najväčší výrobcovia čipov v Európe: Kto dominuje na rýchlo rastúcom trhu polovodičov?

ASML
ASML (Foto: ASML)

Európsky trh je vďaka rozvinutému výskumu, pokročilým materiálom a výrobným zariadeniam významným prvkom v oblasti celosvetovej výroby polovodičov. Vysokému dopytu vďačí tento trh najmä automobilovému priemyslu, ktorý patrí medzi najrýchlejšie rastúce v Európe. Ťahúňom je aj umelá inteligencia (AI) – keďže AI aplikácie si vyžadujú vysoký výpočtový výkon, zvyšuje sa dopyt po pokročilých čipoch.

V tomto článku sme pre Vás zosumarizovali najväčších výrobcov polovodičov v Európe.

Graf: Najväčší výrobcovia čipov v Európe na základe trhovej kapitalizácie (v miliardách dolárov)

Zdroj: Statista.com

1. ASML Holding N.V. (NASDAQ:ASML)

Momentálne najväčším výrobcom polovodičov v Európe s trhovou kapitalizáciou takmer 400 miliárd dolárov je spoločnosť ASML, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou fotolitografických strojov a zariadení, používaných pre vývoj počítačových čipov. Vzhľadom na takmer monopolné postavenie spoločnosti v oblasti pokročilých litografických strojov má ASML jedinečnú možnosť zachytiť takmer všetky pozitíva rozmachu umelej inteligencie.

ASML sídli v Holandsku a ku dňu 29.6.2024 činila hodnota jednej akcie 1024 dolárov, pričom od začiatku roka posilnili o 35 %.

2. ARM Holdings plc (NASDAQ:ARM)

Druhou v poradí s trhovou kapitalizáciou približne 140 miliárd dolárov je britská spoločnosť ARM Holdings, ktorá sa venuje návrhu a tvorbe mikroprocesorov a s nimi súvisiacimi technológiami, softvérom a vývojovými nástrojmi. Ku dňu 29.6.2024 činila hodnota jednej akcie 164 dolárov, pričom len za posledný mesiac akcie spoločnosti zaznamenali nárast o viac ako 35 %.

3. NXP Semiconductors N.V. (NASDAQ:NXPI)

Prvú trojicu uzatvára holandská holdingová spoločnosť NXP s trhovou kapitalizáciou takmer 70 miliárd dolárov. Zaoberá sa poskytovaním riešení v oblasti polovodičov. Vznikla v roku 2006 a v súčasnosti zamestnáva viac ako 34-tisíc ľudí.

Ku dňu 29.6.2024 činila hodnota jednej akcie 269 dolárov, pričom od začiatku roka akcie spoločnosti pridali viac ako 21 %.

Prvú desiatku najväčších výrobcov čipov v Európe dopĺňajú spoločnosti:

  • Infineon Technologies AG (OTC:IFNNY)
  • STMicroelectronics N.V. (NYSE:STM)
  • ASM International NV (OTC:ASMIY)
  • BE Semiconductor Industries N.V. (OTC:BESIY)
  • Technoprobe SpA (BIT:TPRO)
  • Soitec SA (OTC:SLOIY)
  • Melexis NV (OTC:MLXSF)

V dnešnej rýchlo sa vyvíjajúcej digitálnej dobe sú polovodiče a dátové čipy jedným z najvyhľadávanejších prvkov, ktoré podporujú výskum a vývoj v automobilovom priemysle, AI a spracovaní údajov. Automobilový priemysel a vývoj elektrických vozidiel budú naďalej významnými oblasťami, no dôležitosť polovodičov a dátových čipov sa prejaví aj v rámci ľudského pokroku a postupného presunu každodenných aktivít do digitálneho prostredia.

Zdroje: statista.com; finance.yahoo.com; forbes.com; seekingalpha.com

Redaktor portálu investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre