6 investičných princípov miliardára a hedžového manažéra Davida Teppera

David Tepper
Investor David Tepper

Niektorí miliardári založili úspešné firmy, iní úspešne investovali a svoje bohatstvo nadobudli na burze. Medzi nich patrí aj David Tepper zo spoločnosti Appaloosa Management. Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 20 miliárd dolárov.

Tepper sa právom zaraďuje medzi najlepších hedžových manažérov. Kedysi pracoval v Goldman Sachs, no keď ho odmietli vziať za partnera, odišiel a založil vlastný hedžový fond Appaloosa Management.

So svojím fondom prekonáva výkonnosť trhu a mnohokrát preukázal brilantné schopnosti v oblastiach ako je riadenie rizika a diverzifikácia portfólia.

Tepper je známy tým, že sa dokáže orientovať v zložitých situáciách na finančných trhoch a realizovať ziskové investície aj v časoch hospodárskej neistoty. Namiesto nasledovania davu hľadá príležitosti tam, kde ostatní vidia riziká. Hlboko sa ponára do fundamentov firiem, analyzuje finančné výkazy a ekonomické ukazovatele, aby určil ich skutočnú hodnotu. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z jeho základných princípov investovania:

1. Všímajte si podhodnotené aktíva

Tepper vyhľadáva spoločnosti alebo sektory, ktorých trhová cena je nižšia ako ich skutočná hodnota. Analyzuje finančné výkazy firiem, skúma trhové trendy a vyhľadáva príležitosti, pri ktorých trh môže nesprávne oceniť aktíva. Snaží sa myslieť nezávisle a kriticky.

2. Buďte nebojácni

Nebojte sa podstupovať kalkulované riziko a investovať do podhodnotených aktív, pri ktorých ostatní váhajú. Tepper je zástancom toho, že stratégie, ktoré idú “proti prúdu”, môžu odhaliť významné príležitosti.

3. Trpezlivosť je veľmi dôležitá

Podobne, ako slávny investor Peter Lynch, aj Tepper preferuje dlhodobé investovanie. Drží svoju pozíciu a vyčkáva, kým sa jeho investičná téza rozvinie, aj keď si to vyžaduje čas. Tento prístup pomáha vyhnúť sa zbytočnému krátkodobému obchodovaniu a emocionálnym rozhodnutiam.

4. Ak je podnik v problémoch, využite to

Tepper má skúsenosti s investovaním do spoločností, ktoré čelia problémom a tiež so získavaním ich dlhu za zníženú cenu. Uvedomuje, že sa ich situácia môže zlepšiť, preto vsádza na spoločnosti so silnými fundamentmi, ktoré zažívajú dočasné neúspechy.

5. Cielená diverzifikácia

Tepper síce podporuje diverzifikáciu s cieľom znížiť riziko, ale zároveň zdôrazňuje, že treba portfólio zamerať na najpresvedčivejšie investičné nápady. Vyhnite sa prílišnému rozptýleniu; namiesto toho sa uistite, že vaše hlavné pozície odrážajú veľké príležitosti, ktoré ste dôkladne analyzovali.

6. Zostaňte aktuálni

Tepper dôkladne sleduje trhové trendy, ekonomické ukazovatele a tiež zmeny v spoločnostiach. Zdôrazňuje, že je dôležité mať náskok pred vývojom a rozumieť faktorom, ktoré by mohli ovplyvniť jeho investície.

Zdroje: livemint.com; autor

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre